Predsedujoča EU-ju nemška kanclerka Angela Merkel, predsednik evropske komisije Manuel Barroso in ruski predsednik Vladimir Putin so ostro obsodili razdeljenost med Moskvo in Brusljem, vseh pogledov pa le niso uskladili.
Putin napadel baltske države, Merklova opozarja na pravice opozicije
Ruski predsednik je Latvijo in Estonijo obtožil, da kršita pravice rusko govorečih prebivalcev, Merklova pa je opozorila na pravice ruske opozicije, ki ima težave s prihodom na proteste v Samari. Evropska komisarka za zunanje odnose in evropsko sosedsko politiko Benita Ferrero Waldner pa je pred začetkom srečanja opozorila na naraščajoči predvolilni nacionalizem v Rusiji, ki da bi lahko bil eden od dejavnikov vpliva na napete odnose med EU in Rusijo.
Protesti v Samari dovoljeni - protestniki zadržani
Ruska policija je na letališču v Moskvi zadržala več kritikov ruske vlade, ki so se nameravali udeležiti protestov v Samari, ki jih je organizirala ruska opozicija. Med zadržanimi je tudi nekdanji šahist Gari Kasparov, znan kritik ruskega predsednika. Ruske oblasti so zaradi pritiska EU-ja proteste na dan vrha EU-Rusija dovolile, so pa v zadnjih dneh aretirale več kritikov ruskega predsednika in organizatorjev protesta.
O ameriških načrtih za namestitev protiraketnega ščita na Poljskem in Češkem, čemur Rusija nasprotuje, se ne bodo pogovarjali. Na dnevnem redu pa so še vprašanja vstopa Rusije v WTO, energetska vprašanja, status Kosova in prepoved uvoza poljskega mesa v Rusijo.
Tudi o novem sporazumu o sodelovanju med Rusijo in EU-jem naj ne bi bilo govora, saj se bodo o tem pogajali na posebnem srečanju v Nemčiji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje