Tudi Bolgarija je trpela pod hudo komunistično diktaturo in je bila sovjetski satelit, podobno kot Romunija pa se je predvsem zaradi strateške lege znašla pod pritiskom velesil po koncu hladne vojne, ko se je morala ponovno pozicionirati. Z Bolgarijo preko Romunije EU dobiva kopenski stik z Grčijo in si podaljšuje obalo ob pomembnem črnem morju. Lega Bolgarije je to državo seveda pripeljala tudi v Nato.
Skupaj 7,8 milijona prebivalcev je po večini pravoslavne vere, imajo pa tudi kar nekaj muslimanskega prebivalstva (okrog 12 odstotkov). Na prvi pogled se zdi, da imajo veliko manj težav kot Romuni, a temu še zdaleč ni tako. Res je, da je Bolgarija navzven veliko bolj urejena država, a je ob zaključnem poročilu Evropske komisije dobila podobne graje.
Korupcija zažrta v družbi
Korupcija v sodstvu in policiji sta dve glavni rak rani te države, s katerimi se bo morala boriti po vstopu v Unijo, sicer jo čakajo hude sankcije. Rezultat tega so močno organizirane kriminalne združbe, ki se ukvarjajo predvsem s preprodajo mamil in trgovino z belim blagom. Slednja je seveda še najbolj boleča, saj veliko Bolgark v želji po iskanju boljšega življenja postane plen zvodnikov in mafije, ki jih potisnejo v suženjstvo v bordelih po zahodni Evropi.
Gospodarstvo se počasi pobira, a je standard v zadnjem času celo nazadoval, tako da Bolgarija skupaj z Albanijo zdaj ceplja celo za Romunijo. BDP na prebivalca je 9.600 dolarjev, kar spet pomeni, da ne dosežejo niti polovice slovenskega, kaj šele ko postavimo zraven Luksemburg ali katero drugo bogato državo.
Dva šoka v gospodarskem razvoju
Po padcu komunizma je gospodarstvo zaznamovala huda kriza zaradi izgube trgov, tako da je življenjski standard leta 1990 padel za 40 odstotkov, šele 1994 pa so se kazali prvi znaki okrevanja, ko je gospodarstvo začelo rasti, inflacija pa padati. A so leta 1996 doživeli še finančni zlom zaradi pomanjkanja pomoči iz tujine in nestabilnega bančnega sistema.
Trenutno bolgarsko gospodarstvo raste 4 – 5 odstotkov letno, z vstopom v EU pa se jim bo makroekonomska situacija močno popravila predvsem pa stabilizirala. Glavni izvozni produkti Bolgarije so hrana, pijača, tobak, stroji, kemikalije ter cvetlično olje, ki se ga uporablja pri izdelavi parfumov. V tej panogi so na vrhu v svetu.
Brez mednarodnih sporov
Kar se tiče politike do sosedov je Bolgarija zelo uspešna, saj nima mednarodnih sporov, zamerijo jim lahko le Makedonci, ki jih imajo Bolgari za svoje in jih za narod skoraj ne priznavajo. Makedonci in Bolgari namreč govorijo zelo podoben jezik. V politiki je bil za predsednika države še drugič za petletni mandat izvoljen zmerni Georgi Parvanov, ki je oktobra premagal nacionalista Volena Siderova. Slednji je vstopu v EU nasprotoval.
Vlado vodi Sergei Stanišev, sicer vodja socialistov, ki so se v koalicijo povezali z liberalci in Gibanjem za pravice in svoboščine, ki predstavlja turško etnično manjšino v Bolgariji. Prioriteta vlade je boj proti organiziranemu kriminalu, a jim delo ne gre najbolj od rok, kar seveda dokazuje, da je korupcija zažrta globoko v bolgarski družbi.
Mediji svobodni, a počasni v razvoju
Mediji so po ustavi svobodni, a je trajalo kar nekaj časa, da so se ustanovili prvi komercialni mediji (prva komercialna postaja je bila ustanovljena šele leta 2000), prvenstveno zaradi slabe ekonomske situacije, k temu pa je prispevala tudi komunistična preteklost. Zdaj je medijski trg pester, pričakovati pa je še nadaljnji razvoj.
V športu so Bolgari seveda najbolj zagreti, ko je govora o nogometu, verjetno se vsi spomnimo legende Hrista Stojčkovega. Dobre rezultate dosegajo v gimnastiki, odbojki, šahu, dominatni pa so v dviganju uteži.
V Bolgariji izumili cirilico
Državo poleg lepe narave dela privlačno tudi bogata kulturna dediščina, kar dokazuje tudi dejstvo, da je devet znamenitosti pod zaščito Unesca, pravoslavna dediščina pa je Bolgarijo okrasila z neverjetnimi stavbami in navsezadnje legendami. Še zanimivo dejstvo, druga najbolj pogosto uporabljana pisava – cirilica – je bila razvita ravno v Bolgariji.
V prestolnici Sofiji je tudi katedrala Aleksandra Nevskega, ki je ena največjih vzhodnopravoslavnih katedral na svetu. Turizem je razvit na obali Črnega morja, lahko pa se zapodite tudi po belih strminah. Poznano je predvsem smučarsko središče Bankso. Mnoge zvabijo v to državo tudi gore, ki ponujajo izjemne pogoje za treking in kolesarjenje.
Mitja Kandare
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje