Evropski parlament je svežnju dal zeleno luč decembra lani. Foto: EPA
Evropski parlament je svežnju dal zeleno luč decembra lani. Foto: EPA
Protest pred evropskim parlamentom
V času sprejemanja zakonodaje so v Strasbourgu potekali protesti okoljevarstvenikov za bolj urejeno področje kemikalij. Foto: EPA

Najpomembnejši cilj je izboljšanje varovanja zdravja ljudi in okolja pred tveganji, ki so povezana z uporabo kemikalij. Cilje naj bi EU dosegel z vzpostavitvijo enotnega sistema registracije, vrednotenja in odobritve za nove in obstoječe kemikalije.

Zakonodaja Reach bo nadomestila 40 veljavnih zakonodajnih predpisov o kemikalijah na skupnem trgu Evropske unije. Hkrati z uveljavitvijo Reacha je začela delovati tudi Evropska agencija za kemikalije v Helsinkih, ki bo imela ključno vlogo pri delovanju sistema. Agencijo bo vodil izvršni direktor, njen upravni odbor pa bo sestavljen iz predstavnikov vseh članic EU-ja. Za Slovensko članico odbora je predlagana direktorica urada za kemikalije Marta Ciraj.

Letos bo v agenciji zaposlitev našlo 100 ljudi, za mesta pa se poteguje tudi nekaj kandidatov iz Slovenije. Do leta 2010 naj bi bilo v agenciji zaposlenih 400 ljudi.

Dolgotrajno in težko usklajevanje
Evropska komisija je zakonodajni sveženj Reach predlagala konec leta 2003, po treh letih pogajanj pa mu je Evropski parlament decembra lani prižgal zeleno luč.

Na začetni predlog je bilo vloženih okoli 1.000 amandmajev, komisija in parlament pa sta med usklajevanjem iskala predvsem ravnotežje med varovanjem okolja, varstvom potrošnikov in zahtevami industrije.