V izjavi, ki so jo sprejeli ministri na zasedanju v Luksemburgu, so zapisali, da potrjujejo priporočilo Evropske komisije in da Evropski svet z veseljem pričakuje Bolgarijo in Romunijo kot novi članici Unije 1. januarja 2007.
Hkrati so ministri pozvali Romunijo in Bolgarijo, naj nadaljujeta reforme, in podprli predlog Evropske komisije, po katerem bi preverjali napredek v reformi sodstva, v boju proti organiziranemu kriminalu in korupciji. Državi naj sledita tudi smernicam Evropske komisije na področju evropskih skladov.
Romunski zunanji minister Mihail-Razvan Ungureanu je dejal, da je ob uradni odobritvi kolegov iz petindvajseterice začutil veliko olajšanje.
EU v 2007 s 27 članicami
Evropska komisija je konec septembra sporočila, da sta Romunija in Bolgarija v zadnjih mesecih dosegli tolikšen napredek, da sta sposobni vstopiti v EU z novim letom, vendar je komisija poudarila, da bo uporabila varnostne klavzule iz pristopne pogodbe, če državi ne bosta sledili smernicam EU-ja. Z vstopom Romunije in Bolgarije se bo članstvo v Evropski uniji razširilo na 27 članic.
Zavrnjena pogojna pogajanja s Srbijo
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel pa je predlagal, da bi s Srbijo obnovili pogajanja o stabilizaciji in pridruževanju, čeprav ta država še vedno ni prijela haaškega obtoženca Ratka Mladića. Ob tem je poudaril, da je evropska perspektiva Srbije zelo pomembna za stabilnost Balkana. Podprli so ga tudi kolegi iz Avstrije, Italije in Madžarske, vendar pa je večina zunanjih ministrov petindvajseterice ta predlog zavrnila.
Podpora oblikovanju enotne palestinske vlade
So pa ministri soglasno pozdravili napore palestinskega predsednika Mahmuda Abasa za oblikovanje palestinske vlade narodne enotnosti. Ob tem so potrdili tudi podaljšanje in razširitev mednaordnega mehnanizma začasne pomoči za zagotavljanje osnovnih potreb Palestincev. Ministri so poudarili, da bi oblikovanje vlade narodne enotnosti EU-ju olajšala pomoč pri krepitvi palestinskih institucij. V mehanizem pomoči so vključena tudi sredstva, do katerih ima pravico 40.000 najbolj ogroženih palestinskih družin.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje