Memorandum se nanaša tako na industrijske izdelke kot tudi hrano, sanitarna in fitosanitarne sredstva. Kot je pojasnila evropska komisarka za varstvo potrošnikov Meglena Kuneva, ki je v imenu EK-ja podpisala memorandum, bo odkrivanje nevarnih izdelkov od zdaj še bolj učinkovito, komunikacija s Kitajsko pa bo potekala na dnevni ravni.
Podpisani memorandum namreč nadgrajuje zdajšnji sistem hitrega opozarjanja Rapex-Kitajska, po besedah Kuneve pa omogoča dnevno opozarjanje na sporne izdelke. Vključuje tudi jasne zahteve po četrtletnem poročanju o izvršilnih ukrepih pri odkrivanju nevarnih izdelkov.
Memorandum po drugi strani Kitajski prvič do zdaj omogoča neposreden dostop do sistema hitrega obveščanja za živila in krmo EU-ja (Rasff), še posebej do tistega dela, ki zadeva obvestila glede Kitajske.
V ospredju dogovora so zagotovo igrače, saj te lahko resno ogrozijo zdravje otrok. Sistem komisije za hitro izmenjavo informacij o nevarnih potrošniških izdelih Rapex je v preteklosti pokazal, da je približno polovica proizvodov, ki so umanjeni s trga EU-ja, kitajskega izvora, kar je med drugim posledica velikega uvoza potrošniških izdelkov iz Kitajske. Kar 85 odstotkov igrač na evropskem trgu je izdelanih na Kitajskem.
Sicer pa sta se Kuneva in Vej Čuandžong, visoki predstavnik kitajske vlade, srečala z visoko predstavnico ZDA za varnost izdelkov Nancy Nord, kar je komisija označila kot prvi trilateralni vrh glede varnosti izdelkov. Vrh naj bi pospešil sodelovanje EU-ja, Kitajske in ZDA na tem področju, poudarek pa bo na sledljivosti proizvodov, približevanju standardov na področju igrač ter izmenjavi strokovnega znanja in izkušenj.
A. M.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje