"Ves optimizem hrvaških in bruseljskih krogov je še enkrat nasedel na trda slovenska stališča," med drugim piše zagrebški Jutarnji list in dodaja, da je slovenski vladi v odhodu na koncu uspelo uresničiti to, česar si morda ne bi upala, če bi še bila na oblasti - blokirala je kar pet poglavij v pristopnih pogajanjih Hrvaške z EU-jem, tako kot je pred mesecem dni napovedal zunanji minister Dimitrij Rupel.
Časopis še ugotavlja, da je odhajajoča vlada s svojimi dejanji v neroden položaj postavila tudi prihodnjega mandatarja Boruta Pahorja, ki se zdaj "se ne sme umakniti s položajev, ki jih je postavil Rupel, ker mu bodo takoj očitali, da je izdal nacionalne interese". Zato je pohitel z izjavo, da bo proti kakršnemu koli prejudiciranju meje nastopil trdno, še pišejo v Jutarnjem listu.
Je težava le v Ruplu?
Tudi Vjesnik poudarja, da so pojasnila slovenske strani glede blokade pogajanj "preprost in neprijeten pingpong, ki bo lahko vsem prinesel le škodo". Taka politika ne škodi samo Hrvaški, temveč neposredno tudi Sloveniji, ker objektivno zavira napredek in demokratizacijo celotne regije, so prepričani v Vjesniku in dodajajo: "Nova slovenska vlada bo kmalu pokazala, ali je težava le v Ruplu. Novi mandatar ima obenem priložnost in veliko odgovornost."
"Hrvaška ima od slovenskih pritiskov precej koristi"
Vjesnik še piše, da ima Hrvaška ob tem kar nekaj koristi: slovenski pritiski številnim članicam EU-ja niso všeč, pa tudi Evropska komisija je po pisanju Vjesnika presodila, da se dvostranska vprašanja ne urejajo v pristopnih pogajanjih. Poleg tega so Hrvaški že povedali, da ji ni treba preveč skrbeti zaradi blokade, temveč se mora osredotočiti na tisto, kar lahko stori v pogajalskem procesu, še poroča Vjesnik.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje