Foto:
Foto:

Država kot edina članica EU-ja ni imenovala niti protiterorističnega predstavnika na uradu za pravosodno sodelovanje Eurojust. Kot so na zasedanju v Bruslju ugotovili notranji in pravosodni ministri članic, vseh dvanajst ukrepov, med katerimi je tudi skupni evropski nalog, kljub poteku rokov ni sprejela še nobena država.

Koordinator EU-ja za boj proti terorizmu Gijs de Vriejs je izrazil upanje, da bodo vlade in parlamenti v članicah resno vzeli opozorila za zamude in čim prej sprejele predvidene ukrepe. Vprašanja o zamudah pri sprejemanju protiterorističnih ukrepov pa se bodo dotaknili tudi na bruseljskem vrhu petindvajseterice.

Hranjenje telekomunikacijskih podatkov
Sicer pa so pravosodni ministri sprejeli sklep, po katerem bodo vsi telekomunikacijski operaterji v Evropi zavezani določeno obdobje hraniti nekatere podatke o klicih prek fiksne in mobilne telefonije, pošiljanju kratkih in multimedijskih sporočil, pa tudi o elektronski pošti in uporabi interneta.

Koliko časa bo operater dolžan hraniti navedene podatke, se na sestanku niso dogovorili. Slovenija se po besedah predstavnika države pri EU-ju Cirila Štoklja zavzema za ne več kot enoletno obdobje hranjenja.