Berlinska izjava je pozitivno vplivala na razpoloženje in pripravljenost na kompromise pri iskanju rešitve za ustavno pogodbo tudi v članicah, ki je še niso ratificirale, pojasnjuje Janša. Foto: EPA
Berlinska izjava je pozitivno vplivala na razpoloženje in pripravljenost na kompromise pri iskanju rešitve za ustavno pogodbo tudi v članicah, ki je še niso ratificirale, pojasnjuje Janša. Foto: EPA

Berlinska izjava je popolna, dobra.

Ocena premierja Janše
Angela Merkel in Jose Manuel Barroso
Merklova in Barroso pri udejanjanju berlinske izjave računata na podporo vseh članic Unije. Foto: EPA

Predsednik slovenske vlade je po sklepni slovesnosti povedal, da je bil poziv k oblikovanju "novega skupnega temelja" najtežji stavek, za katerega je bilo treba veliko truda in spretnosti, da je bil uvrščen v besedilo.

Po njegovih besedah so nanj vezana velika pričakovanja v zvezi z ustavo, v Evropskem svetu pa obstaja velika večina, ki se nagiba k sprejetju časovnega načrta na junijskem vrhu. Brez institucionalne osnove - ustave - je ogrožena tudi širitvena politika EU-ja, meni Janša.

Za Slovenijo pa sta v izjavi pomembna predvsem omemba evra in socialnega modela, je še dejal Janša.

Barroso: Štejejo dejanja
Jose Manuel Barroso meni, da za nadaljevanje "avanture" številke in vrednote ne zadoščajo, temveč politična volja vsake ozmed držav. Kljub temu je navedel nekaj statističnih podatkov. "V današnjem EU-ju je 50-krat več blaginje in trikrat več prebivalcev kot leta 1957, ko je bila podpisana Rimska pogodba" je povedal.

"Nedvomno je za nacionalne politike mamljivo za vse neuspehe kriviti Bruselj, ni pa pošteno," je še dejal Barroso.

Na poti prenove temeljev
Nemška kanclerka Angela Merkel je v nagovoru poudarila, da je deklaracija zaveza k reformam in izrazila upanje, da bomo čez 50 let lahko trdili, da je bila izbrana prava pot. Ob tem se je zavzela za jasno opredelitev pristojnosti EU-ja.

Načrt za postavitev "prenovljenih skupnih temeljev", ki jih izpostavlja tudi berlinska izjava, želi Merklova oblikovati do konca junija, ko bo Nemčija predsedovanje povezavi predala Portugalski. "Zastoj bi pomenil korak nazaj," je opozorila.

Univerzalno zdravilo
Barrosov predhodnik na mestu prvega evropskega komisarja, italijanski premier Romano Prodi, pa meni, da je današnji EU zdravilo za vse bolezni Evrope, ki je bila po njegovem mnenju v prvi polovici prejšnjega stoletja tik pred tem, da "stori samomor".

Mlajšim generacijam je zdravstveno stanje kontinenta predstavil z metaforo primerjave bolne Evrope preteklosti in nove ozdravljene Evrope. "Besede preteklosti so: rasizem, ksenofobija, nacionalizem, fašizem in stalinizem. Besede, ki odzvanjajo v združeni Evropi, pa so: mir, svoboda, demokracija, blaginja, spoštovanje človekovih pravic in solidarnost."

Berlinska izjava je popolna, dobra.

Ocena premierja Janše