Vseevropski program praznuje drugo desetletje obstoja. Foto: European Community
Vseevropski program praznuje drugo desetletje obstoja. Foto: European Community
Danes približno odstotek evropskih in tudi slovenskih študentov odide na izmenjavo v tujino. Foto: RTV SLO

V začetnem letu 1999/2000 je v okviru tega programa na tujih univerzah znanje nabiralo 171 študentov, v tujini pa je gostovalo tudi 42 slovenskih profesorjev.

S 3.000 na 150.000 študentov
Pred 20 leti, ko so program uvedli, je v njem sodelovalo 3.000 študentov iz 11 držav, danes pa študijsko okolje vsako leto zamenja 150.000 študentov iz 31 sodelujočih držav. Skupaj je v Erasmusu sodelovalo že milijon in pol študentov, cilj Evropske komisije pa je, da bi se to število v prihodnjih sedmih letih podvojilo.

Po besedah ministra za znanost in tehnologijo Jureta Zupana naj bi v tekočem letu v Sloveniji v okviru programa študiralo prek 700 študentov.

Sočasno s povečevanjem števila sodelujočih študentov se po ministrovih besedah povečuje tudi obseg financiranja. V tekočem študijskem letu je v Sloveniji tako za Erasmus namenjeno skoraj 2,9 milijona evrov, kar je sedemkrat več kot pred sedmimi leti. Zupan pa je glede priprave dobrih programov porabe namenskega denarja okrcal slovenske fakultete. Te po njegovem mnenju še vedno delujejo tako, kot da s sodelovanjem v programu delajo uslugo državi in ne sebi.

Evropa v praksi
Erasmus je eden izmed programov, v katerem se sadovi evropskega združevanja najbolje kažejo v praksi, meni vodja predstavništva Evropske komisije v Sloveniji Mihela Zupančič. Po začetnih pomislekih držav članic, ki so se bale izgube pristojnosti na področju izobraževanja, v njem letos sodeluje že 90 odstotkov univerz sodelujočih držav (EU-27, Norveška, Islandija, Liechtenstein, Turčija). V trenutni finančni perspektivi EU-ja je za program predvideno sedem milijard evrov.