Bruselj podpira proizvodnjo zelene elektrike v Sloveniji. Foto: RTV
Bruselj podpira proizvodnjo zelene elektrike v Sloveniji. Foto: RTV

Komisijo je skrbelo, da bi mehanizem financiranja ukrepov v Sloveniji privedel do diskriminacije uvožene zelene energije, saj so se sredstva zbirala iz davku podobne dajatve, ki jo je plačal končni porabnik. Slovenija se je obvezala, da bo uvedla način financiranja prek pavšalnih zneskov glede na moč priključka.

Zelena energija je energija iz obnovljivih virov in virov za hkratno proizvodnjo toplotne in električne energije, obenem pa pomeni tudi zanesljivost oskrbe z električno energijo. Odjem zelene energije poteka prek sistema feed-in, kar pomeni zagotovljen odkup električne energije po vnaprej določenih cenah. Slovenski energetski zakon poleg obveznih odkupov električne energije iz obnovljivih in električno-toplotnih virov po fiksni ceni podpira tudi odkup električne energije, proizvedene z domačim lignitom. Pomoč za proizvodnjo "zelene" elektrike se lahko dodeli do višine razlike med tržno ceno in proizvodnimi stroški.

Slovenija si prizadeva, da bi do leta 2020 porabo obnovljivih virov energije dvignila na 20 odstotkov, in je konec januarja z Nemčijo in Španijo podpisala sporazum o spodbujanju proizvodnje zelene elektrike.