V javnomnenjski raziskavi, ki jo je objavil turški časopis, je le tretjina anketirancev izjavila, da se mora njihova država nujno priključiti EU-ju, medtem ko je pred dvema letoma priključitev povezavi podpiralo kar dve tretjini Turkov. Nekaj več kot 25 odstotkov vprašanih je odločno proti vstopu Turčije v EU, kar 78 odstotkov pa jih EU-ju ne zaupa.
Velika večina vprašanih je prepričana, da bodo Turčiji v pristopnem procesu naloženi še težji pogoji kot do zdaj. Turčija je pristopna pogajanja z EU-jem začela oktobra lani, postopek pa zaradi nekaj spornih področij napreduje zelo počasi. Glavni problem predstavljajo turško priznanje Cipra, položaj človekovih pravic in svoboda govora v Turčiji ter nujnost priznanja genocida nad Armenci.
Najbolj osovraženi Francija in Nemčija
Med države, ki so prijateljice Turčije, so anketirani uvrstili muslimanske države Azerbajdžan, Pakistan in Iran, države EU-ja pa so se odrezale veliko slabše. Najmanj podpore ima Nemčija, ki jo je za prijateljsko državo označilo le nekaj več kot 17 odstotkov vprašanih. Tudi Francija v Turčiji ni priljubljena, saj jo je za sovražno državo označilo kar 76 odstotkov anketirancev, in to še preden je Francija sprejela sporni zakon, ki predlaga kriminalizacijo zanikanja genocida nad Armenci.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje