"Z opravljenimi pogovori sem zelo zadovoljen, ker lahko bolj kot prej verjamem v to, da bo pobuda komisarja Rehna ostala na mizi tudi v naslednjih dneh, da se bo morala Hrvaška nanjo odzvati in da bomo po odzivu Hrvaške lahko presodili, koliko je manevrskega prostora za razumen kompromis, ki bo ščitil tudi slovenske nacionalne ineterse in bi lahko dobil podporo slovenske politike, če ga bomo do konca izpogajali," je po vrhu EU-ZDA v Pragi dejal premier.
"EU in Nato cenila slovenski napor"
Kot je dodal, so pogovori pokazali, da sta EU in Nato zelo cenila napore slovenske vlade in DZ-ja, da Slovenija kljub "nehvaležnim političnim akrobacijam" ni ustavila vstopa Hrvaške v severnoatlanstsko zavezništvo. "Ne znam si predstavljati, kakšno bi bilo okolje za našo verodostojnost in ugled, če Slovenija tega ne bi storila," je menil.
"Mi smo dali zelo veliko političnega kapitala v to rešitev ... Zato ima Slovenija ta hip verodostojnost in potreben politični kredit, ki pa ga moramo zelo pametno uporabiti," je poudaril in opozoril, da se nam podoben zaplet kot pri ratifikaciji hrvaškega vstopa v Nato pri ratifikaciji hrvaške pristopne pogodbe z EU-jem ne sme ponoviti. Zato je pozval k prizadevanju za razumen dogovor, ki bi imel podporo slovenske politike.
"Izogibati se je treba izjavam, ki bi ogrozile sproženi proces"
Na vprašanje, kako komentira sobotno izjavo hrvaškega kolega Iva Sanaderja, da je Hrvaška po vstopu v Nato močnejša in da se bo to odražalo tudi pri odpravljanju slovenske blokade hrvaškemu približevanju Uniji, je slovenski predsednik vlade odgovoril, da se je treba "izogibati vsem izjavam, ki bi lahko kakor koli ogrozile neki proces, ki smo ga sprožili v Sloveniji".
M. N.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje