Foto:
Foto:
Rupel: Smo tik pred kompromisom.

Nizozemska in tri članice v nasprotju z Nemčijo in še tremi članicami vztrajajo na spoštovanju finančne discipline, kot jo narekuje Evropska komisija.

Vodje diplomacij bodo skušali rešiti čim več odprtih vprašanj, tako da se bodo voditelji lahko posvetili le ključnim, ki so vezani na prihodnjo institucionalno podobo EU-ja. Ministrska razprava bo potekala na podlagi dveh nedavnih kompromisnih predlogov irskega predsedstva. V prvem svežnju bodo obravnavali sistem kroženja predsedstva v Svetu EU-ja in opredelitev zunanjega ministra povezave, v drugem odločanje s kvalificirano večino pa tudi omemba verskih korenin v ustavi.

Rupel previden optimist
"Bolj prepričan, da bo ustava sprejeta, sem bil lani decembra, a zaradi te negativne izkušnje tokrat ne bi dal roke v ogenj."

To je po zadnjem ministrskem krogu medvladnih pogajanj o ustavni pogodbi v Luksemburgu izjavil zunanji minister Dimitrij Rupel. Ne glede na sprejetje ustave na vrhunskem zasedanju EU-ja 17. in 18. junija v Bruslju, je minister previden optimist.

"Z vsem resda nismo popolnoma in do konca zadovoljni, vendar smo tik pred kompromisom. V sklepnih pogajanjih si bo država najbolj prizadevala za ohranitev načela enega komisarja na članico v Evropski komisiji", je še dejal Rupel.

EU za politiko sosedstva
Na zasedanju v Luksemburgu so zunanji ministri držav članic EU-ja podprli evropsko politiko sosedstva, ki jo je kot podlago za vzpostavitev tesnejših političnih in gospodarskih vezi med novimi sosedami predložila Evropska komisija.

Hrvaška: Začetek pristopnih pogajanj leta 2005
Zunanji ministri so se tudi strinjali, da se Hrvaški podeli status države kandidatke za članstvo v povezavi. Za začetek pristopnih pogajanj pa se določi začetek leta 2005. Dokončna odločitev bo sprejeta 17. oz. 18. junija na vrhunskem zasedanju v Bruslju.