Solana je prepričan, da so dosežki Evrope izjemni. Foto: EPA
Solana je prepričan, da so dosežki Evrope izjemni. Foto: EPA

Pomembno je, da se upanje vrača v Evropo.

Javier Solana
Zven Evrope v Salzburgu
Na konferenci sodeluje prek 300 politikov, znanih stvenikov, umetnikov in predstavnikov medijev. Foto: EPA

Visoki predstavnik Evropske unije za zunanjo politiko Javier Solana je na razpravi Kaj zdaj?Nov Zven? opomnil, da je Evropa dosegla zelo veliko in da se ne sme vdati malodušju in dvomom. Tudi glede evropske ustave je optimističen, saj meni, da bo EU z njo lažje stopil na pot dosežkov.

Nizozemski premier Balkenende je prepričan, da je Unija kljub dosežkom v zadnjih desetih letih postala preveč abstraktna. Ključna razloga za trenutne težave Unije Balkenende vidi v strahu pred novim in pomanjkanjem dinamike, še posebej za mlade. Predsednik Evropskega parlamenta Borrell meni, da je Evropa v trojni krizi: krizi legitimnosti, politike in neenotnosti. Rešitev vidi v več demokracije na vseh ravneh in večji vključenosti ljudi.

Francoski predsednik vlade Dominique de Villepin meni, da se EU sooča tako s krizo odločanja kot s krizo identitete, hkrati pa je opomnil, da je vsaka kriza obenem vabilo k novemu zagonu.

Sprememba imena ustava?
Med 300 udeleženci dvodnevne konference, ki jo prirejata avstrijsko predsedstvo EU-ja in Evropska komisija, sta tudi filozof Slavoj Žižek in predavateljica Irena Brinar, ki je opozorila, da bi evropska ustava potrebavala predvsem drugačno ime. Meni, da bi bilo potrebno obstoječi dokument približati elementom, ki jih ime ustava zahteva, ali pa dokument poimenovati z drugim imenom, ki bo bolj odražal njegovo vsebino.

Pomembno je, da se upanje vrača v Evropo.

Javier Solana