Kraja informacij o karticah je v več valovih neopaženo trajala kar leto in pol. Foto: EPA
Kraja informacij o karticah je v več valovih neopaženo trajala kar leto in pol. Foto: EPA
Plačevanje s kartico
Novejše kartice z vgrajenim čipom naj bi precej dvignile varnostno raven, a strokovnjaki opozarjajo, da si nepridipravi vedno izmislijo nove načine za krajo denarja. Foto: EPA

Ameriška trgovska družba TJX Cos. je potrdila, da so ji hekerji vdrli v sistem in med julijem 2005 in januarjem letos poleg podatkov o kreditnih in debetnih karticah na neznan način odtujili tudi osebne podatke več kot 450.000 ljudi.

V družbi, ki je s hčerinskimi podjetji v ZDA ena največjih na področju trgovin z oblačili, nakitom in s pohištvom nižjega cenovnega razreda, svoje trgovine pa ima tudi v Kanadi in VB-ju, trdijo, da je 75 odstotkov kartic že pretečenih oz. zaradi dodatne zaščite neuporabnih.

Vsebina nekaterih ukradenih datotek neznanka
Podjetje je tudi priznalo, da so iz računalniškega omrežja njene podružnice v Veliki Britaniji leta 2003 ukradli okoli 100 datotek, kasnej pa še dve. Problem je, ker družba sploh ne ve, kaj se je skrivalo v tistih datotekah, morda celo koristne informacije o bančnem varnostnem sistemu družbe.

Po doslej znanih podatkih se je hekerjem uspelo polastiti dekriptološkega orodja za enkripcijo softwara, ki ga uporablja TJX. Uporabnikom, ki bodo s pomočjo bančnih izpiskov dokazali zlorabo njihove kartice, bodo v podjetju denar povrnili.

Koncern priznava, da resnični obseg kraje kot tudi storilci verjetno ne bodo nikoli znani.

S skimmingom do denarja z drugega konca sveta
Strokovnjaki za preprečevanje zlorab s karticami razlikujejo več tehnik, s pomočjo katerih pridejo tatovi do lastnikovega denarja. Najbolj preprost način je še vedno običajna kraja kartice, nakar tat še pred blokado kartice z njo nakupuje na veliko.

Osnovni nasveti za preprečevanje zlorab s kreditnimi karticami:
- kartice ne izpustite izpred oči;
- pozorno preglejte vse mesečne izpiske o prometu s karticami;
- uničite vse izpiske kartic, saj so včasih dovolj za izdelavo dvojnika;
- PIN-kode naj ne bodo rojstni datumi in podobne številke, ki so povezane neposredno z vami;
- vsaka kartica naj ima svojo kodo.

Vedno več pa je t. i. tatov v belih ovratnikih, ki izkoriščajo napredne tehnike za ožemanje lastnikov kartic. Najbolj uporabljen način je t. i. skimming, pri katerem se podatki iz magnetnega traku kopirajo na drugo kartico, velikokrat na popolnoma drugem koncu sveta. Takšne poneverbe so najpogostejše v restavracijah, trgovinah, na bencinskih črpalkah, morda pa je bil takšen tudi primer kraje v Merkurjevih trgovskih centrih v Sloveniji pred dobrim mesecem.

Na leto naj bi bili s pomočjo skimminga samo lastniki kartic v Veliki Britaniji oškodovani za 147 milijonov evrov, še za tretjino več pa si lopovi prilastijo s poneverbo prek interneta ali telefona.

A. L.