Gospodarski minister Matjaž Han. Foto: BoBo
Gospodarski minister Matjaž Han. Foto: BoBo

Minister Matjaž Han je pomoč gospodarstvu zaradi višje omrežnine z zakonom napovedal sredi novembra lani, ko je vlada spremenila in podaljšala regulacijo cen električne energije za gospodinjstva do konca februarja letos, za čas višje sezone pri omrežnini. Danes je v izjavi za medije v DZ-ju dejal, da se morajo o tem pogovoriti v koaliciji ter z ministrstvom za okolje, podnebje in energijo.

"Ko bo prihodnji teden seja vlade, se bomo pogovorili, na kakšen način pomagati tudi gospodarstvu," je po vložitvi koalicijskega predloga zakona za znižanje omrežnine za januar in februar letos za gospodinjstva dejal Han.

Aleš Rezar. Foto: DZ/Matija Sušnik
Aleš Rezar. Foto: DZ/Matija Sušnik

Politični odzivi

Poslanec Gibanja Svoboda Aleš Rezar je v izjavi za medije pripravo zakona za pomoč le gospodinjstvom, ne pa tudi gospodarstvu, utemeljil z besedami, da je največ pripomb prišlo od gospodinjskih odjemalcev. Glede pomoči gospodarstvu zaradi višje omrežnine se v tej fazi niso toliko pogovarjali. "Bodo pa tudi tam spremembe," je napovedal.

Poslanec NSi-ja Jernej Vrtovec je v izjavi v DZ-ju dejal, da je "zelo slabo, da vlada ne prisluhne gospodarstvu, torej največjim zaposlovalcem". Ocenil je, da argument, da višja omrežnina ne bo zmanjšala konkurenčnosti gospodarstva, ne pije vode. "Vsak dodatni strošek za gospodarstvo je zmanjšanje konkurenčnosti," je poudaril in dodal, da predlagajo, da se za gospodarstvo uvede prehodno obdobje.

Poslanec Jernej Vrtovec. Foto: BoBo
Poslanec Jernej Vrtovec. Foto: BoBo

V povezavi s predlogom zakona, po katerem bi gospodinjski odjemalci električne energije za januar in februar letos v najdražjem časovnem bloku plačali nižjo omrežnino, presežna obračunska moč pa se ne bi obračunala, je Rezar ponovil, da ne želijo posegati v metodologijo agencije, ampak da je namen pomagati ljudem v stiski. Po njegovih besedah so bila v nekaterih primerih gospodinjskega odjema zvišanja tudi do 700-odstotna, kar je nesorazmerno, najbolj "nasankali" pa da so uporabniki zelenih tehnologij – uporabniki toplotnih črpalk, sončnih elektrarn in električnih avtomobilov.

Na novinarsko pripombo, da bi težko rekli, da ravno lastniki toplotnih črpalk, sončnih elektrarn in električnih avtomobilov najbolj potrebujejo pomoč v stiski, je Rezar dejal, da težko govori za druge, da pa bo zanj, ki ima vse naštete naprave, na letni ravni "povečanje, ampak ne drastično".

Sorodna novica Agencija za energijo o predlogu začasnega znižanja omrežnine: selektiven in strokovno neutemeljen

"Zase bi dvig cene brez težav razumel; če so predvidene investicije v omrežje, bi tudi plačal. Težava pa nastane pri tistih, ki so manjši uporabniki, teh pa je večina, in pri njih je vsakih 10 ali 20 evrov pomembnih," je dejal poslanec.

Težava se mu zdi tudi to, da bi morala agencija spodbujati k uporabi zelenih tehnologij, po uvedbi novega sistema pa so se že drastično zmanjšale investicije v toplotne črpalke in sončne elektrarne.

Rezar: Agencija zavaja

Agencijo za energijo je obtožil zavajanja, ko je po njegovih besedah ta navajala, da bodo gospodinjski odjemalci "plačevali bistveno manj" in da bo skupni znesek pobrane omrežnine ostal enak. "Zdaj, ko smo dobili račune, pa vidimo, da je malha, ki jo je predvidevala Agencija za energijo, bistveno, bistveno večja," je dejal Rezar.

Agencija je pred uvedbo novega sistema omrežnine predstavljala primere po skupinah porabnikov in navajala, da bo povprečni gospodinjski odjemalec na letni ravni plačal približno enako oz. nekoliko manj omrežnine, gospodinjski odjemalec s sončno elektrarno pa več kot do zdaj. Agencija je poudarjala, da so tisti s sončnimi elektrarnami plačevali nesorazmerno nizko omrežnino glede na njihovo dejansko uporabo omrežja.

Vrtovec: Krizo je zakuhala vlada

Sorodna novica Evropska komisija: Določanje omrežnine je v pristojnosti neodvisnih regulatorjev

Predlog zakona, ki so ga podpisali poslanci vseh treh koalicijskih strank, morajo v opozicijskem NSi-ju še proučiti, je povedal Vrtovec. Krizo je zakuhala vlada in naj jo tudi rešuje, je dejal in ponovil svoje mnenje, da odločitev o višji omrežnini ne bi mogla biti sprejeta, če se z njo ne bi strinjala vlada. "Ker sem bil minister, pristojen za energetiko, vem, da se to ne bi moglo zgoditi, če se vlada ne bi strinjala," je povedal Vrtovec.

Po njegovih besedah zdaj isti ljudje, ki so bili kritični do oprostitve plačila omrežnine za tri mesece po začetku vojne v Ukrajini in energetske krize ter pred koncem mandata prejšnje vlade, v kateri je bil minister, zaradi oškodovanja elektrodistributerjev, zdaj predlagajo oškodovanje Elesa.

Vrtovec je ob tem znova ocenil, da bi bilo treba zeleni dogovor, kot je zastavljen, ustaviti in prenehati z zelenim aktivizmom. "Z vsem spoštovanjem do našega okolja, ampak zelo pretiravamo. Primarno moramo poskrbeti za ljudi, da prebrodijo ne samo letošnjo, ampak tudi prihodnjo zimo," je dejal.

Sestanek v Bruslju

Državna sekretarka na ministrstvu za okolje Tina Seršen se je v Bruslju pogovarjala na generalnem direktoratu komisije, pristojnem za energijo. "Razrešitve preostalih treh svetnikov, ki niso odstopili, trenutno ni na mizi. Z Evropsko komisijo smo se pogovarjali o drugih rešitvah," je po pogovorih izjavila Tina Seršen. Podrobnosti o tem ni želela razkrivati, "rešitve" namerava najprej predstaviti vladi. Komisija je pozvala k nadaljnjemu dialogu in sporočila, da mora energetski regulator delovati neodvisno. Obenem pa so po besedah Tine Seršen ugotovili tudi, da se mora posvetovati z relevantnimi deležniki in skuša skozi dialog z vsemi vpletenimi poiskati rešitev, ki bo družbeno sprejemljiva.