
Agencija za energijo je kot takratni pristojni organ razglasila prvo stopnjo krize pri oskrbi s plinom 12. julija 2022. Direktorica Duška Godina je takrat pojasnila, da je namen tega ukrepa zgodnje opozarjanje. "Dejansko trenutno oskrba seveda še vedno poteka nemoteno, zemeljskega plina je dovolj in vsi odjemalci so oskrbljeni skladno z njihovimi potrebami," je povedala za STA.
Danes so z ministrstva za okolje, podnebje in energijo sporočili, da je v vsem tem času z napori držav članic EU-ja, dobaviteljev in operaterjev plinskih sistemov oskrba s plinom kljub negotovostim potekala nemoteno.

"Prenos plina v Slovenijo poteka nemoteno in v polnem obsegu," so zapisali. Glede na razmere na evropskem plinskem trgu in glede na pogoje poslovanja dobaviteljev v Slovenijo sklepajo, da bo oskrba slovenskih odjemalcev ostala stabilna tudi v prihodnje.
Večja negotovost pri oskrbi s plinom, ki jo je predstavljala prekinitev dobavne poti prek Ukrajine od 1. januarja 2025, je s številnimi predhodnimi infrastrukturnimi in dobavnimi ukrepi na evropskem trgu presežena, dobava plina v EU in Slovenijo je stabilna, kar se pričakuje tudi v prihodnje, so zapisali.
Vseeno pa se jim kljub trenutno stabilnim razmeram zdi potrebna previdnost tudi v prihodnje. To še posebej velja za vpliv napolnjenosti skladišč v EU-ju pred zimskim obdobjem.
Zagotovili so, da bo Slovenija še naprej pozorno spremljala razmere pri oskrbi s plinom in povezan vpliv na oskrbo odjemalcev v prihodnji zimi. Če bi bilo treba, se bo pravočasno in primerno odzvala.
Hkrati pa Slovenija ves čas spodbuja tudi uporabo obnovljivih virov energije, tako v smislu zamenjave fosilnih virov kot tudi pričakovano proizvodnjo obnovljivih plinov za prenos prek plinskega sistema. To bo po navedbah pristojnega ministrstva lahko dodatno prispevalo k zanesljivosti oskrbe s plini v Sloveniji.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje