
V odgovoru na novinarsko vprašanje ob robu spomladanskih zasedanj Mednarodnega denarnega sklada (IMF) in Svetovne banke v Washingtonu je finančni minister Klemen Boštjančič dejal, da je Saša Jazbec najbolj usposobljena kandidatka za ta položaj in izrazil obžalovanje, da saga o imenovanju traja toliko časa.
Koalicija je namreč pred kratkim zavrnila zadnja dva predloga kandidatov, ki ju je za položaj guvernerja Banke Slovenije posredovala predsednica republike Nataša Pirc Musar – ekonomistko Ksenijo Maver in makroekonomista Damjana Kozamernika.
Na vprašanje o kritikah predsednice glede plačne reforme, češ da naj bi ta najbolj prizadela tiste, ki imajo najnižje plače, je minister dejal, da se s tem ne strinja. "Prav je, da predsednica komentira in vladi nastavi ogledalo, vendar bi pričakoval, da se pred takšnimi izjavami pozanima, kaj je dejansko v tej reformi," je dejal. Kot je spomnil, so intenzivni pogovori o reformi trajali več kot leto dni, od dogovora je minilo že pol leta. "Tudi predsednica je bila nanje vabljena oziroma njen kabinet. Upam si trditi, da ne pozna podrobnosti," je dejal minister.
Namestnik guvernerja: "Porušen je 80-letni svetovni red"
Boštjančič je ob robu zasedanja komentiral tudi dogajanje v svetovni trgovini. Tokratna zasedanja mednarodnih finančnih ustanov – IMF in Svetovne banke – v Washingtonu namreč potekajo v znamenju carinske politike ameriškega predsednika Donalda Trumpa, ki je po besedah namestnika guvernerja Banke Slovenije Primoža Dolenca porušila 80-letni svetovni red, posledice pa še niso povsem jasne.
"Nobenega dvoma ni, da negotovost negativno vpliva na gospodarsko rast in investicije, glede inflacije pa je manj jasno," je dejal Dolenc v pogovoru s slovenskimi dopisniki v ZDA.
Nehvaležno je napovedovati, kaj se dogaja v glavah Trumpa in njegovih najožjih sodelavcev, je na vprašanje, ali opaža morebitna znamenja mehčanja njegove carinske politike, odgovoril Boštjančič.
"Verjamem, da bodo ukrepe prilagajali razmeram, ne bodo pa priznali, da so se zmotili. Absolutno verjamem, da smo šele na začetku precej naporne zgodbe," je dejal minister.
Trump je v začetku meseca naznanil vzajemne 10-odstotne carine proti vsemu svetu, za določene države in EU pa še višje, nakar si je po padcih finančnih trgov premislil in uvedel 90-dnevni premor za slednje. Le s Kitajsko je carinsko vojno zaostril do skrajnosti.
Boštjančič: "Po dveh dneh tukaj sem bolj zaskrbljen kot prej"
"Po dveh dneh tu sem bolj zaskrbljen kot prej. Zdelo se je, da se razmere umirjajo, vendar sem na podlagi pogovorov s kolegi, ki so bili na srečanju G7, zelo zaskrbljen, ker Američani ne popuščajo. Slišal sem celo izraz nasilništvo," je dejal Boštjančič.
IMF je letošnjo napoved gospodarske rasti Sloveniji znižal na 1,8 odstotka BDP-ja, vendar je minister opozoril, da to velja za vse države sveta in gre za posledico ameriške carinske politike.
Dolenc je dejal, da se bo znižanje ocene izrazilo tudi v prihodnji napovedi Banke Slovenije, glede položaja dolarja kot svetovne rezervne valute pa je menil, da so določeni investitorji izgubili del zaupanja, vendar se še ne ve, kaj bi lahko nadomestilo dolar. Morda lahko pomen pridobi tudi evro.
Boštjančič je ob poudarjanju pomena evropske enotnosti dejal, da bi si lahko EU vzel za zgled tudi Kitajsko, in sicer pri sklepanju sporazumov z drugimi državami. "Kitajska je v zadnjih tednih z azijskimi državami sklenila več kot 100 sporazumov," je dejal. "Če je Evropa enotna, je dovolj močna, da tudi Američani ne morejo pometati z njo," je dejal minister.
Na vprašanje, ali bo Trumpova grožnja z uvedbo carin na uvoz zdravil skrčila naložbe v Sloveniji, je minister odgovoril, da se tega ne boji. Vlaganja tujih družb v farmacijo v Sloveniji so zadnjih 15 let eden najpomembnejših pospeševalcev rasti in vlaganja v farmacijo in biotehnologijo so v Sloveniji na vrhu strateških prioritet. "Ta položaj vidim kot veliko priložnost, da Slovenija postane še bolj pomembna na tem področju kot evropsko središče," je dejal.
Glede svaril, naj udeleženci spomladanskih zasedanj iz Evrope v strahu pred ameriškim nadzorom zaklepajo svoje telefone ali uporabljajo naprave za enkratno uporabo, sta tako minister kot namestnik guvernerja dejala, da komunikacijskih navad nista spreminjala.
"V Banki Slovenije imamo striktne protokole glede varnosti mobilnih naprav in jih uporabljamo že od nekdaj," je dejal Dolenc. "Za ta nasvet sem izvedel iz medijev, ampak uporabljam svoj telefon, kot sem ga uporabljal doslej," pa je dejal minister.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje