Aerodrom je padel v nemilost vlagateljev. Samo letos je izgubil več 
kot 10 odstotkov, v primerjavi z lanskim januarskim vrhom pa kar 35 odstotkov. Foto: RTV SLO
Aerodrom je padel v nemilost vlagateljev. Samo letos je izgubil več kot 10 odstotkov, v primerjavi z lanskim januarskim vrhom pa kar 35 odstotkov. Foto: RTV SLO
Alan Greenspan
Vlagatelji v ZDA menijo, da se Alan Greenspan na svojem zadnjem zasedanju konec januarja ne bo odločil za 14. zaporedno zvišanje ključne obrestne mere Fed Funds. Foto: EPA

Vzrok, da je Aerodrom letos na udaru, je Easyjetova napoved, da bo marca ukinil linijo Ljubljana-Berlin. Pogled na štiri najprometnejše delnice dneva je lepši, saj se je (zelo rahlo) pocenil le Mercator.

Krka je ob zelo visokem prometu 258 milijonov SIT (od tega večina v rednem
trgovanju) pridobila 0,37 odstotka, posli pa so se večinoma sklepali nad
105.000 SIT - vse do 105.600 SIT. Tudi Petrol je dražji za okrog tretjino
odstotka, medtem ko je Pivovarna Laško pridobila 0,7 odstotka, kar je rekord
dneva v borzni kotaciji, če seveda ne upoštevamo Žita, ki je ob najnižjem
možnem prometu - enem samem lotu - pridobilo tri odstotke.

Preostalo dogajanje je bilo pretežno negativno. Več kot odstotek so izgubile delnice Istrabenza in Droge Kolinske. Na prostem trgu, ki je bil obarvan precej rdeče, se vrednostni papirji, s katerimi je bilo vsaj za pet milijonov SIT prometa (takšne lahko preštejemo na prste ene roke), niso premaknili nikamor.

Slovenski borzni indeks (4.581 točk) se je znižal za 0,17 odstotka in je letos le enkrat (v sredo) dan končal s plusom. Indeks investicijskih skladov PIX (3.926 točk) je izgubil tretjino odstotka.

Na tujem še naprej optimistično
Vlagatelji na Ljubljanski borzi najbrž z zavidanjem spremljajo, kaj se dogaja na največjih svetovnih borzah. Vzorec je namreč tudi z novim letom podoben kot lani - zunaj rast, pri nas mrtvilo. V ponedeljek je Evropa podaljšala niz doseganja najvišjih vrednosti v zadnjih štirih letih in pol. Delniški indeks FTSE Eurofirst 300 se je dopoldne zvišal za tretjino odstotka, na 1.309 točk. Optimizem je sprožil Wall Street, ki prejšnji teden ni poznal negativnega predznaka, spodbudne pa so bile predvsem petkove novice o ameriškem decembrskem trgu dela.

Absurd, ki ima svojo logiko
Največje gospodarstvo sveta prejšnji mesec ni ustvarilo toliko delovnih mest, kot so sprva načrtovali analitiki - le 108.000, kar je skoraj pol manj od napovedi. Stopnja brezposelnosti je padla na 4,9 odstotka. Na prvi pogled se zdi absurdno, da se borza veseli manjšega števila novih zaposlitev, vendar je v ozadju preprosta logika: ker se je trg dela umiril, ameriški centralni banki (Fed) ne bo treba več zviševati obrestnih mer, kar že skoraj dve leti počne v želji, da umiri pregreto gospodarstvo in prepreči inflacijo.

Indeks Dow Jones (10.959 točk) je prejšnji teden pridobil 2,3 odstotka, Nasdaq (2.305 točk) pa kar 4,4 odstotka.