Agencija ugotavlja, da je Nova kreditna banka Maribor le delno povzela Fitcheve ugotovitve in ni izpostavila ključnih razlogov za znižanje ocene. Foto: BoBo
Agencija ugotavlja, da je Nova kreditna banka Maribor le delno povzela Fitcheve ugotovitve in ni izpostavila ključnih razlogov za znižanje ocene. Foto: BoBo

Agencija ugotavlja, da je Nova kreditna banka Maribor le delno povzela Fitcheve ugotovitve in ni izpostavila ključnih razlogov za znižanje ocene.

Fitch: Država nima prave strategije
Medtem ko so v NKBM-ju kot razlog izpostavili nasprotujoče si uradne izjave glede ohranitve državnega deleža v banki med dokapitalizacijo ter odsotnost jasne strategije vlade glede prihodnje lastniške strukture banke, Fitch v obrazložitvi svoje odločitve kot ključni razlog navaja predvsem oceno o manjši verjetnosti pravočasne državne podpore banki ob upadu neposrednega državnega lastniškega deleža v banki z 41 na 28 odstotkov, ki je posledica nedavne dokapitalizacije.

Fitch sicer ugotavlja, da je država s sodelovanjem treh podjetij v 100-odstotni državni lasti (Elektro Slovenije, Gen Energija in Pošta Slovenije) pri dokapitalizaciji posredno ohranila 51-odstotni lastniški delež v banki, a je "posredno in zapoznelo sodelovanje" po njihovih navedbah ključni razlog za znižanje bonitetne ocene.

Fitch hkrati ugotavlja tudi, da je prišlo pri dokapitalizaciji banke do nasprotujočih si izjav glede ohranjanja lastniškega deleža države in da država še nima prave strategije za upravljanje s svojo naložbo v NKBM.

Agencija pripravlja strategijo upravljanja kapitalskih naložb
V agenciji za upravljanje kapitalskih naložb države pri tem spominjajo, da bo agencija na podlagi sektorske politike za finančni sektor, ki jo je že potrdila vlada, pripravila strategijo upravljanja kapitalskih naložb in jo najpozneje do 30. junija posredovala vladi in nato DZ v sprejem.

Fitch je NKBM znižala bonitetno oceno dolgoročnega tveganja z A- na BBB+, oceno verjetnosti pravočasne podpore banki pa z 2 na 1. Oceno za kratkoročno tveganje je ohranila pri F2, ravno tako pa ostaja stabilna ocena prihodnjih obetov.

Kot poudarjajo v Fitchu, ocena še naprej odraža oceno o visoki verjetnosti podpore NKBM s strani države, če bi se to izkazalo za potrebno, saj je posredno lastništvo države močno, banka pa je tudi sistemskega pomena za slovenski bančni trg.

NKBM pomankljivo o razlogih poslabšanja bonitetne ocene
V agenciji za upravljanje kapitalskih naložb države so prepričani, da iz Fitcheve utemeljitve jasno izhaja, da bi bil brez dokapitalizacije s strani države ustvarjen še večji dvom v kakovost banke in bi se tako uresničile javno izražene bojazni agencije v času dokapitalizacije, da bi lahko znižanje državnega lastništva poslabšalo položaj banke.

Agencija na podlagi tega kot nedopustno ocenjuje prakso NKBM, ki je v petek prek spletnih strani Ljubljanske borze po njihovih ocenah objavila pomanjkljivo informacijo o razlogih poslabšanja bonitetne ocene banke, v kateri ni izpostavila ključnih razlogov za znižanje, temveč le delno povzela ugotovitve bonitetne agencije.