Foto: BoBo
Foto: BoBo

"V tem obdobju so v Mariboru cene narasle z 21, 22 na 24 odstotkov. To je ogromen skok," ugotavlja predsednik Združenja družb za nepremičninsko posredovanje Branko Potočnik.

Lani se je število kupoprodaj zmanjšalo v primerjavi z letom 2021 za približno 15 odstotkov. Upad je sledil v drugem polletju, dodaja nepremičninski posrednik Boris Lajh: "Največji padec trenda je bil konec preteklega leta, v zadnjem trimesečnem obdobju. Takrat je bilo precej manj izpeljanih poslov, ki pa so imeli višjo vrednost."

Razloga sta višje obrestne mere in manjša kreditna sposobnost zaradi višanja minimalne plače, se strinjata Potočnik in Lajh. Na Gursu pričakujejo, da se bo ohlajanje nepremičninskega trga nadaljevalo tudi letos, cene naj bi se stabilizirale, ponekod tudi rahlo znižale.

Lajh pa meni, da padca cen nepremičnin ne gre pričakovati: "Še vedno je dejstvo, da je povpraševanja precej več kot pa ponudbe. Če ponudbe ni, povpraševanje pa je večje, cene ne morejo padati," je poudaril.

"Ni pa več tega, kot se je dogajalo v preteklem letu, da si za nepremičnino imel deset povpraševalcev in so se ti dobesedno skoraj "tepli", kdo bo dal več, da bi nepremičnino dobil," dodaja Branko Potočnik.