![Alpska območja so v letih 1994, 2000, 2002 in 2003 prizadele najvišje temperature v zadnji polovici tisočletja. Foto: EPA](https://img.rtvcdn.si/upload/Gospodarstvo/smucanje.jpg)
Organizacija za ekonomsko sodelovanje in razvoj ugotavlja, da ima trenutno zadostno količino naravnega snega približno 90 odstotkov od 666 večjih alpskih smučišč. OECD pa opozarja, da bi se ob zvišanju temperature ozračja za 1 Celzijevo stopinjo delež spustil na 75 odstotkov, v Nemčiji pa kar na 60 odstotkov.
Če bi se temperatura dvignila za 4 stopinje, bi bila z naravnim snegom pokrita le tretjina večjih smučišč. Hkrati bi se s pospešeno hitrostjo talili ledeniki. Še najmanj prizadeta v primeru dviga temperature naj bi bila po napovedih mednarodne organizacije Švica, kjer bi ob 4-stopinjskem dvigu temperature brez naravnega snega ostalo 50 odstotkov smučišč.
Centri uporabljajo vse več ekološko spornega umetnega zasneževanja, ki med drugim terja tudi veliko porabo vode.
Človeški dejavnik
V teh dneh je mednarodna skupina ZN-a o podnebnih spremembah (IPCC) na konferenci v Parizu objavila skrb vzbujajoče poročilo o podnebnih spremembah.
IPCC opozarja, da so za vse podnebne spremembe po svetu krivi ljudje. Strokovnjaki opozarjajo, da je segrevanje ozračja tako "zelo verjetno" oz. z 90-odstotno verjetnostjo posledica človeške dejavnosti in človeškega vnosa toplogrednih plinov v ozračje. Ogrevanje planeta se kaže v splošnem ogrevanju zraka in oceanov, talita se morski led in sneg, gladina morij pa se viša.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje