IPCC opozarja, da so za vse podnebne spremembe po svetu krivi ljudje. Strokovnjaki opozarjajo, da je segrevanje ozračja tako "zelo verjetno" oz. z 90-odstotno verjetnostjo posledica človeške dejavnosti in človeškega vnosa toplogrednih plinov v ozračje. Ogrevanje planeta se kaže v splošnem ogrevanju zraka in oceanov, talita se morski led in sneg, gladina morij pa se viša.
Šokantno poročilo
Napovedi znanstvenikov so strašljive. Opozarjajo, da se bo temperatura ozračja do leta 2100 zvišala za od 1,8 do 4 stopinje Celzija, čeprav je mogoča rast temperature vse od 1,1 pa do 6,4 stopinje Celzija. Samo v zadnjih sto letih se je temperatura ozračja dvignila za 0,74 stopinje Celzija.
Glede na izračune strokovnjakov se bo gladina morja dvignila za od 28 do 43 centimetrov, v najslabšem primeru pa od 26 do 59 centimetrov. Pri tem so upoštevali tudi vodo, ki se v morja steka kot posledica taljenja ledenikov.
Strokovnjaki so v poročilu zapisali še, da vsebnost ogljikovega dioksida v ozračju zaradi človekovih aktivnosti že 200 let stalno narašča, njegova vsebnost pa je danes najvišja v zadnjih 650.000 letih in se bo ob enakem delovanju le še povečevala. Višje stopnje ogljikovega dioksida bodo povzročile večje kisanje oceanov, snežna odeja se bo še naprej krčila, povečala se bo intenzivnost taljenja zamrznjenih območij, nadaljevalo pa se bo tudi taljenje ledenikov na Arktiki in Antarktiki.
Severnega morja ne bo več
Znanstveniki napovedujejo, da bo Severno morje v drugi polovici stoletja izginilo, povečali se bodo vročinski valovi, vedno več pa bo tudi tropskih neurij. Ob tem so opozorili, da je 66-odstotna verjetnost, da so tropska neurja posledica vedno višjih temperatur ozračja.
Ponekod suše, drugje več dežja
Znanstveniki so zapisali, da se je globalna količina padavin nad kopnim povečala za 1 do 2 odstotka, a da so pokrajinsko smernice zelo različne. Marsikje se je povečala pogostnost suš, predvsem kot posledica spremenjenga splošnega kroženja zraka. Bolj sušno postaja v Sahelu, v Sredozemlju, v južni Afriki in južni Aziji, bolj mokro pa na vzhodu Severne in Južne Amerike, na severu Evrope in v severni ter osrednji Aziji.
Organizacija bo nastopila bolj odločno
Predsedujoči Mednarodni skupini o podnebnih spremembah, dr. Rajendra Pachauri, je ob izidu poročila povedal, da "če smo pozorni na obseg človeških dejavnosti, ki vplivajo na podnebje, so razlogi, zakaj se vnos toplogrednih plinov v ozračje ne zmanjša, veliko bolj jasni".
Gre že za četrto poročilo o podnebnih spremembah. Ima 11 poglavij in je plod večletnega dela 2.500 znanstvenikov iz 130 držav, ki so podnebne razmere preučevali več kot šest let. Ob objavi poročila je IPCC obljubil, da bo začel bolj resno in strogo ukrepati, da bi omejil človeški vpliv na podnebne spremembe.
B. T.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje