Novica, da je S & P znižala obete za ameriški dolg, naj bi imela le kratkoročni učinek na Wall Street. Foto: EPA
Novica, da je S & P znižala obete za ameriški dolg, naj bi imela le kratkoročni učinek na Wall Street. Foto: EPA
Intereuropa
Delničarji Intereurope, vajeni vsega hudega, so dobili nekaj malega zadoščenja: delnice so se v torek podražile za 14 odstotkov, vendar ob vsega štirih sklenjenih poslih. Foto: MMC RTV SLO

Njegova vrednost se je znižala še za 1,21 odstotka, na 775 točk. Aprila z izjemo enega dne SBI TOP samo pada in se je ta mesec znižal že sedem odstotkov. Če je v zadnjih dneh Krka nekako ohranjala vrednost okrog 60 evrov, je tokrat večji prodajni pritisk ceno potisnil precej nižje. S Krko je bilo za 611 tisoč evrov prometa, s skoraj 100 tisoč evri pa sledijo delnice Nove KBM, ki so prejšnji teden padle za 13 odstotkov (potem ko je bila vrednost dokapitalizacijskih delnic določena pri osmih evrih), zdaj pa vendarle okrevajo in so v torek dosegle tudi 8,8 evra. Okrog dva odstotka cenejše so delnice Gorenja in Mercatorja.

Tečaji delnic v prvi kotaciji:

INTEREUROPA

+13,74 %

2,40 EUR

NOVA KBM

+2,37 %

8,609

TELEKOM

+1,08 %

74,80

PETROL

-0,59 %

229,30

LUKA KOPER

-1,16 %

12,80

MERCATOR

-1,95 %

166,20

KRKA

-2,44 %

57,87

GORENJE

-2,56 %

11,40


Unija zanikala novico o grškem prestrukturiranju dolga
Vodilne evropske borze so teden začele z izrazitim padcem, saj je indeks FTSEurofirst 300 (1.112 točk) izgubil 1,7 odstotka in pristal najnižje v zadnjih treh tednih. V primerjavi z začetkom leta je zdaj nižje za slab odstotek. Bonitetna hiša S & P je znižala prihodnje obete za kreditno oceno ZDA z "nevtralno" na "negativno", kar je odjeknilo na delniških trgih. Če so ameriške državne obveznice do zdaj veljale za varno zatočišče, bo moralo največje gospodarstvo na svetu uravnotežiti svoj primanjkljaj in znižati dolg, da se izogne scenariju, ki ga doživljajo nekatere evropske države. Grčija naj bi tujino že zaprosila za prestrukturiranje dolga, vendar je Evropska unija novico zanikala, medtem ko vlagatelji še vedno pričakujejo, da se bo to zgodilo še pred poletjem. Ta teden je tudi evro pod pritiskom, njegova vrednost je bila ob 13. uri 1,43 dolarja.

Zlato se spogleduje z mejo 1.500 dolarjev
Dow Jones je bil včeraj že za več kot 200 točk v minusu, dan pa je končal pri 12.201 točkah oziroma 1,1 odstotka "pod gladino". Vlagatelji so bili že sicer nervozni, ker je kitajska centralna banka že četrtič letos zvišala obresti, poteza agencije Standard & Poor pa je sprožila mini razprodajo, čeprav pri S & P niso povedali ničesar takšnega, česar trg ne bi vedel že prej. Po trgovanju je pomembno tehnološko podjetje Texas Instruments objavilo poslovne rezultate in z dobičkom prvega trimesečja malce zgrešilo napovedi. Delnice so se v zunajborznem trgovanju pocenile za dva odstotka. Tečaj delnice banke Citigroup se ni spremenil, čeprav je bilo v prvem četrtletju dobička nekoliko več od pričakovanj. Tako kot delnice so šle v ponedeljek navzdol tudi cene surovin. Za sod lahke nafte je treba plačati okrog 106 dolarjev. Zlato medtem "napada" mejo 1.500 dolarjev.