Pokritost uvoza z izvozom je bila aprila 102,6-odstotna. Presežek pri blagovni menjavi s tujino je znašal 150 milijonov evrov. Foto: BoBo
Pokritost uvoza z izvozom je bila aprila 102,6-odstotna. Presežek pri blagovni menjavi s tujino je znašal 150 milijonov evrov. Foto: BoBo

Aprila so slovenska podjetja izvozila za 5,85 milijarde evrov blaga, od tega 2,68 milijarde evrov v članice EU-ja, 3,17 milijarde evrov pa v tretje države. Izvoz v članice Unije je bil medletno večji za 9,1 odstotka, izvoz v nečlanice EU-ja pa kar za 114,7 odstotka.

Razlog za izjemno rast s tretjimi državami je po pojasnilih statističnega urada visoka rast vrednosti poslov oplemenitenja, ki obsegajo spreminjanje, izdelavo, sestavljanje, izboljšavo in prenovo uvoženega blaga s ciljem, da se proizvede nov ali resnično izboljšan izdelek. Ti posli so še posebej poudarjeni v farmacevtski industriji in v trgovini s Švico, od koder prihajata največja tuja vlagatelja v farmacevtsko panogo, Novartis in Sandoz.

Brez teh poslov bi bil izvoz v nečlanice EU-ja višji za 9,5 odstotka, dosegel pa bi 860 milijonov evrov.

Je bila pa tudi vrednost izvoza v članice EU-ja po navedbah statističnega urada višja od vseh dosedanjih aprilskih vrednosti izvoza v to skupino držav.

Uvoz blaga v Slovenijo je bil medtem aprila 5,70 milijarde evrov, od tega so slovenska podjetja iz članic EU-ja uvozila za 2,80 milijarde evrov blaga, iz nečlanic EU-ja pa za 2,90 milijarde evrov. Uvoz iz članic EU-ja je bil vrednostno za 11,7 odstotka večji kot aprila lani, iz tretjih držav pa za 65,4 odstotka.

Tudi v tem primeru so močno vlogo odigrali posli oplemenitenja. Brez njih bi bil uvoz iz nečlanic EU-ja s 783,2 milijona evrov medletno višji za 3,5 odstotka.

Pokritost uvoza z izvozom je bila aprila 102,6-odstotna. Presežek pri blagovni menjavi s tujino je znašal 150 milijonov evrov. Aprilski presežek je bil prvi v tem letu in je predvsem posledica omenjene visoke vrednosti izvoza v nečlanice EU-ja.

Na temelju visoke aprilske rasti se je okrepila tudi skupna medletna rast blagovne menjave v tem letu. V obdobju od začetka leta do konca aprila so tako slovenska podjetja izvozila za 20,35 milijarde evrov blaga, kar je bilo za 11,5 odstotka več kot v enakem obdobju lani. Vrednost izvoza v države EU-ja je bila z nekaj nad 10,51 milijarde evrov medletno manjša za 1,4 odstotka, vrednost izvoza v nečlanice EU-ja pa z nekaj več kot 9,83 milijarde evrov večja za 29,6 odstotka.

Vrednost uvoza blaga v štirih mesecih je bila medtem medletno višja za 14,6 odstotka in je dosegla 21,60 milijarde evrov. Uvoz blaga iz članic EU-ja je bil z 10,78 milijarde evrov medletno manjši za 2,1 odstotka, uvoz iz tretjih držav pa z 10,82 milijarde evrov večji za 38,1 odstotka. V štirih mesecih skupaj je Slovenija v blagovni menjavi zaznala primanjkljaj v znesku 1,26 milijarde evrov, pokritost uvoza z izvozom je bila 94,2-odstotna.