Javna agencija RS za varstvo konkurence (AVK) je konec leta 2021 izdala upravno odločbo, s katero je ugotovila, da so podjetja Renault Nissan Slovenija (zdaj GA Adriatic), Avtohiša Real, Avtohiša Malgaj, Pleško Cars in Avtoservis Kalan kršila zakon o preprečevanju omejevanja konkurence in pogodbo o delovanju EU-ja. Zoper upravno odločbo so vse stranke v postopku razen stranke, ki je vložila izjavo zaradi prizanesljivosti, sprožile postopek sodnega varstva pred upravnim sodiščem, so v ponedeljek sporočili iz AVK-ja.
Novi zakon o preprečevanju omejevanja konkurence, ki se je začel uporabljati januarja 2023, je uvedel določene novosti, med drugim možnost znižanja administrativne sankcije na podlagi vloge za poravnavo, s katero lahko AVK pod zakonsko določenimi pogoji podjetju zniža administrativno sankcijo za največ 20 odstotkov. "Ker želi agencija podjetja spodbujati k vlaganju vlog za poravnavo in izjav zaradi prizanesljivosti, ki vlagateljem omogočajo določene ugodnosti in prispevajo k hitrejšemu zaključku postopkov, je agencija podjetjem predstavila zgoraj omenjeno možnost," so pojasnili.
Štiri od petih strank v postopku so izrazile zanimanje za navedeni postopek, zato se je začel AVK z njimi dogovarjati o pogojih priznanja odgovornosti v vlogi za poravnavo. "Vsa štiri podjetja so med postopkom aktivno in zgledno sodelovala z agencijo pri celotni razjasnitvi dejstev in okoliščin, priznala očitano jim kršitev ter umaknila tožbe pred upravnim sodiščem," so zapisali.
S tem so izpolnila vse zakonske obveznosti, zato je AVK sprejel njihove vloge za poravnave. Ob upoštevanju vseh okoliščin je višino administrativne sankcije, ki bi jim jo sicer izrekel, znižal za 20 odstotkov, pri čemer je stranki postopka, ki je vložila izjavo zaradi prizanesljivosti, administrativno sankcijo odpustila.
"Z izdajo odločb, s katerimi je agencija izrekla administrativne sankcije v skupnem znesku več kot en milijon evrov, se je postopek zoper te štiri stranke zaključil. Zoper stranko postopka, ki se ni odločila za institut poravnave, pa bo agencija nadaljevala postopek v skladu s svojimi pristojnostmi," so dodali.
Podjetja je varuh konkurence začel preiskovati na začetku leta 2019. V postopkih oddaje javnih naročil, katerih storitve so popravila in vzdrževanja vozil znamke Renault in dobava nadomestnih delov v Sloveniji, so se dogovarjala oziroma prikrojevala ponudbe, določala cene, razdelila naročnike in izmenjevala poslovno občutljive informacije.
AVK je v odločbi ugotovil, da je med strankami postopka obstajal skupen namen, da ne tekmujejo v postopkih oddaje javnih naročil in si ta med seboj razdelijo, da cene v svojih ponudbah postavljajo tako, kot je bilo dogovorjeno med njimi, ter da si med sabo izmenjajo relevantne informacije, da bo posamezno javno naročilo dobil tisti, ki mu je naročnik oziroma posamezni sklop pripadal v skladu z medsebojnim dogovorom.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje