Bodo Tušu ostali le trgovski centri? Foto: Tuš
Bodo Tušu ostali le trgovski centri? Foto: Tuš

Kot poroča Dnevnik, ima prvi mož družbe Mirko Tuš tri mesece časa, da naredi načrt sanacije poslovanja. Do dogovora o reprogramu posojil, s katerim bi podaljšali rok odplačila, pa se mora z bankami dogovoriti za podpis moratorija na unovčevanje zavarovanj že zapadlih posojil. Banke od Engrotuša pričakujejo tudi dobro poslovanje v novembru in decembru.

Tuš pesti predvsem visoka zadolženost, zaradi katere je moral ustaviti dinamiko načrtovanih naložb. Bankirji so za zdaj optimistični in menijo, da se bo Tušu uspelo izogniti insolventnim postopkom. Po neuradnih podatkih naj bi trenutno kazalo na to, da bodo banke zahtevale prodajo vseh naložb, ki niso povezane z osnovno, trgovsko dejavnostjo - zlasti mobilne telefonije, bencinskih servisov in kinodvoran. Na ta način bi bilo Tušu spet omogočeno normalno poslovanje, saj bi dolg postal vzdržnejši.

Dobavitelji: ponujajo nam kompenzacijo
Na osnovi načrta sanacije naj bi Tuš skrajšal tudi plačilne roke dobaviteljem, ki so trenutno v najtežjem položaju, saj se po njihovih besedah Engrotuš že nekaj časa ne drži pogodbenih plačilnih rokov. Ponekod naj bi zamujali celo za mesec ali dva oz. ponujali kompenzacijo, denimo v obliki naftnih derivatov, navajajo.

Največje breme Tušmobila
Skupina Tuš Holding je lani ustvarila kar 29 milijonov evrov čiste izgube, konec decembra lani pa je imela ob 73 milijonih evrov kapitala kar 670 milijonov evrov finančnih in poslovnih obveznosti. Največje breme predstavlja poslovanje Tušmobila, ki je prihodke lani sicer podvojil na 72 milijonov evrov, a obenem je ustvaril tudi več kot 25 milijonov evrov čiste izgube.