Na hrvaški strani mednarodnega mejnega prehoda Obrežje je bilo v počastitev delavskega praznika četrto srečanje predstavnikov Zveze svobodnih sindikatov Slovenije in Zveze samostojnih sindikatov Hrvaške. Predsednika Dušan Semolič in Ana Knežević sta ob tem podpisala sporazum o zaščiti pravic delavcev migrantov, poroča novinarka Irena Majce za Radio Slovenija.
Semolič je ob tem dejal, da se sindikati v Sloveniji in na Hrvaškem borijo za projekt krepitve socialne države, kot predpogoj, da bosta državi tudi gospodarsko uspešni. Skupaj s Kneževičevo sta ob podpisu sporazuma o zaščiti pravic delavcev migrantov poudarila, da je njihovo življenje izjemno težko in neprijazno, saj delajo 10 ali 12 ur na dan ob slabih bivanjskih razmerah. Zavedajo se, da so migranti na precej slabšem kot domači zaposleni, zato jim želijo v sindikatih pomagati, da bodo enakopravni z vsemi drugimi delavci. Semolič dodaja, da mora zato Slovenija težave rešiti z meddržavnimi sporazumi s Hrvaško, Bosno in Hercegovino in drugimi državami.
Iz Hrvaške prihaja v Slovenijo 8.000 migrantov. Dogovorili so se, da jih bodo zastopali slovenski sindikati in obratno, hrvaški naše delavce v sosednji državi, kadar bodo kršene njihove pravice. Podoben sporazum sta leta 1992 podpisala sindikata slovenskih in hrvaških gradbincev, vendar je zaradi vojne ostal na pol poti.
Vodstvi obeh sindikalnih central sta predlagali tudi, da državi ratificirata konvencijo Organizacije združenih narodov o zaščiti migrantov, še poroča Radio Slovenija.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje