Dow Jones (13.522 točk) je v petek izgubil 367 točk, kar je tretji največji letošnji padec.
 Spomnimo, da je še prejšnji teden elitni indeks, v katerega je vključenih 30 ameriških multinacionalk, pokazal rekordnih 14.198 točk. Foto: EPA
Dow Jones (13.522 točk) je v petek izgubil 367 točk, kar je tretji največji letošnji padec. Spomnimo, da je še prejšnji teden elitni indeks, v katerega je vključenih 30 ameriških multinacionalk, pokazal rekordnih 14.198 točk. Foto: EPA
Exxon Mobile

Delniški indeks Dow Jones (13.522 točk) je na 20. obletnico največje delniške katastrofe (v črnem ponedeljku je bila izguba 23-odstotna) padel za 2,6 odstotka, največ po 9. avgustu. V vsem tednu je Dow izgubil 4,1 odstotka. Vzroki za razprodajo delnic so v rekordnih cenah nafte (ta teden že prek 90 dolarjev), zgodovinsko nizki vrednosti dolarja in v kreditni krizi, ki od poletja "mori" vlagatelje. Fed naj bi 31. oktobra spet znižal obresti.

Kriza se širi na celotno gospodarstvo
Delnice Caterpillarja, proizvajalca težke delovne mehanizacije, so padle za dobrih pet odstotkov. Podjetje opozarja, da je nepremičninska kriza prizadela celotno gospodarstvo in da so številni sektorji že v recesiji. Analitiki se tudi sprašujejo, kako da Caterpillar ni izkoristil šibkega dolarja. Je kaj narobe tudi z rastjo svetovnega gospodarstva? Zadnji teden so bile še naprej v ospredju tudi finančne delnice, potem ko sta Citigroup in Bank of America razočarala s poslovnimi rezultati.

Četrtina podjetij pod pričakovanji
Objave poslovnih rezultatov bodo v veliki meri krojili dogajanje v naslednjih dneh. Do zdaj je od 131 podjetij, vključenih v širši indeks S&P 500, četrtina zgrešila napovedi Wall Streeta. To je kar dvakrat več v primerjavi z istim lanskim obdobjem. Yahoo, Intel in Google so v tem tednu z dobrimi rezultati vsaj v tehnološkem sektorju pregnali črne oblake. Ne za dolgo - v petek vse skupaj ni nič pomagalo in indeks Nasdaq (2.725 točk) je padel za 2,6 odstotka.

Evro prek 1,43 dolarja
Vseevropski indeks FTSEurofirst 300 (1.563 točk) je v petek zdrsnil za 0,6 odstotka in pristal na dvotedenskem dnu. Na udaru so bile zlasti delnice farmacevtskega podjetja AstraZeneca, ki so zaradi negotove usode zdravila za astmo Symbicort padle za 3,6 odstotka. Tudi banke in nekatera avtomobilska podjetja (Renault: -2,4 odstotka) so prej izgubljali. Evro je presegel vrednost 1,43 dolarja. Valutna razmerja bodo gotovo vroča debata na srečanju predsednikov centralnih bank držav G-7 konec tedna v Washingtonu.

T. O.