Delavcem je ob novici, da jim grozi izguba delovnih mest, prekipelo. Foto: MMC RTV SLO
Delavcem je ob novici, da jim grozi izguba delovnih mest, prekipelo. Foto: MMC RTV SLO
Delavci so s protestnim geslom kolege opozorili, da izguba dela grozi povsod.
Delavski protest pred vlado in DZ-jem

Tako so se delavci, ki so v prestolnico prišli s šestimi avtobusi, najprej ustavili na prometnem ministrstvu, kjer so se sešli z državnim sekretarjem Igorjem Jakominom, nato pa so se podali proti vladi. Na poti od vlade do državnega zbora so se ustavili tudi pred Novo Ljubljansko banko, kjer jih je predstavnik sindikata pozval k enominutemu molku za osebo z milijonsko nagrado. Izpred parlamenta so pot nadaljevali proti sedežu Siemensa.

Protestna izjava na več naslovov
Ministrstvu za promet, predsedniku vlade Borutu Pahorju in državnemu zboru so delavci predali protestno izjavo. V njej so med drugim izpostavili, da ima podjetje dolgoletno tradicijo in da so v njem visokokvalificirani delavci, katerih znanje se je oblikovalo iz roda v rod. Precej si obetajo od Pahorjeve obljube, da bosta ministra za promet in gospodarstvo skušala s Siemensom pogovoriti o njegovem delovanju v Sloveniji.

"Najbolj razveseljiva vest je bila pri predsedniku vlade, ki je povedal, da je dal obema ministroma nalogo, naj se pogovarjata z vodstvom družbe Siemens v Nemčiji," je povedal sekretar sindikata SKEI Podravje Branko Medik.

O zahtevah tudi na seji vlade
Tudi državni sekretar Igor Jakomin je predstavnikom delavcev povedal, da si vodstvo ministrstva prizadeva za ustrezno rešitev v obojestransko korist. "Vodstvo ministrstva je lastnikom pojasnilo načrte, ki jih ima Slovenija na področju železnic ter jih zato pozvalo k večji fleksibilnosti pri iskanju rešitev," so po pogovorih sporočili z ministrstva in dodali, da bo minister za promet Patrick Vlačič na današnji seji vlade o tej problematiki sprožil razpravo," so po pogovorih sporočili z ministrstva in dodali, da bo minister za promet Patrick Vlačič na današnji seji vlade o tej problematiki sprožil razpravo.

Delo zagotovoljeno do marca
Delavcem je sicer prekipelo, ko so prejšnji teden izvedeli, da so bila pogajanja lastnika Siemensa o prodaji tovarne s korejsko družbo Heung Il in s Slovenskimi železnicami neuspešna, zato jim grozita ustavitev proizvodnje in izguba delovnih mest. Delo imajo zagotovljeno le še do marca, menijo pa, da bi jim morala pomagati tudi država. Vlado je k ukrepanju pozval tudi mariborski župan Franc Kangler.

Podobna usoda grozi še drugim
Če se položaj ne bo rešil, napovedujejo tudi zaostrovanje dejavnosti. Dodatna težava je namreč v tem, da ob zaprtju STS-ja, podjetja s skoraj 150-letno tradicijo proizvodnje tirnih vozil, podobna usoda grozi tudi drugim podjetjem, vezanim na STS.

Erna Strniša
erna.strnisa@rtvslo.si

Delavci so s protestnim geslom kolege opozorili, da izguba dela grozi povsod.
Delavski protest pred vlado in DZ-jem