V sindikatu upajo, da bodo delavci poplačani še pred začetkom stečajnega postopka. Foto: Radio Slovenija
V sindikatu upajo, da bodo delavci poplačani še pred začetkom stečajnega postopka. Foto: Radio Slovenija

V celjskem Emu orodjarni plače zamujajo že več kot pol leta, zaposleni niso dobili regresa, poslabšali so se tudi drugi delovni pogoji.

"Danes smo pridobili pogodbe o zaposlitvi delavcev in njihove plačilne liste. Te smo dobesedno izsilili s pomočjo inšpektorja za delo, saj jim tudi teh niso želeli dati," opiše razmere v podjetju predsednik Konfederacije sindikata delavcev Gvido Novak.

Na vodstvo podjetja bodo še ta teden podali zahteve za prenehanje teh kršitev. "Potem bomo počakali tri dni, po izteku tega roka pa bomo za vse podali izredne odpovedi delovnih razmerij. Delavci so v takih primerih upravičeni do odškodnine v vrednosti dveh plač in do takih odpravnin, ki jim pripadajo, če bi bili odpuščeni zaradi poslovnih razlogov. Vzporedno pa bomo vložili tudi izvršbe za izplačilo še zadnjih dveh neizplačanih plač in neizplačanih regresov za letošnje leto," pojasnjuje predsednik sindikata.

Delavci Ema orodjarne se bodo tako predvidoma že konec prihodnjega tedna lahko prijavili na zavod za zaposlovanje. V sindikatu upajo, da bodo delavci poplačani še pred začetkom stečajnega postopka.

"Glede na zadnje informacije, ki smo jih pridobili, sodišče odločitev o začetku stečajnega postopka običajno sprejme po približno dveh tednih od vložitve predloga," sklene Gvido Novak.

V Emu orodjarni so lani in predlani pridelali več kot pet milijonov evrov izgub. Potapljajoča se barka trenutno zaposluje približno 120 ljudi, še pred nekaj mesecih jih je 150.