Več kot dvesto od tristo zaposlenih delavcev je od vodstva zahtevalo plače in delo. Podjetje namreč še ni izplačalo dela januarske in februarske plače, povračila stroškov, povezanih z delom, delavci pa zahtevajo tudi zagon proizvodnje.
Vodstvo LTH-ja med stavkajoče ni stopilo, sestalo se je le s stavkovnim odborom, a mu ni dalo konkretnih informacij in rešitev. Delavci zato kot edino rešitev vidijo stečaj podjetja. "Delavci očitno delodajalcem nismo več pomembni," je dejal predsednik stavkovnega odbora David Švarc in dodal, da brez plač ne morejo živeti.
Pozno opravičilo delavcem
Namestnik direktorja Primož Pegam se je delavcem opravičil za nastale razmere in pojasnil, da je bil LTH vedno tvegano podjetje, saj imelo največ 10 do 15 odstotkov kapitala, poslovni proces pa so financirale banke. Vodstvo se je s stavkovnim odborom sicer pogovarjalo prvič prav med štiriurno stavko.
Pegam je dejal, da je zahteva delavcev, ki so v tem trenutku upniki, po stečaju legitimna, a jim zaostalih plač ni mogel zagotoviti. Opozarja, da delavcem tudi stečaj najverjetneje ne bi prinesel zaostalih plač, saj bi bila stečajna masa zelo majhna. Delavci stečaja sicer ne morejo zahtevati (lahko ga le predlagajo), dokler jim ni podjetje dolžno plač za dva meseca. Ta rok bo potekel 19. aprila.
Delavci: Kje je denar?
Delavci dvomijo o iskrenosti pojasnil, saj se bojijo, kot je dejal Švarc, da jih bodo lastniki in direktorji tako kot vedno doslej naplahtali. Sprašujejo se, kam je izginil ves denar, "da mi danes životarimo in od uprave dobivamo samo izgovore, da so krivci banke, ki nam ne podarijo denarja," dodaja Švarc.
Zataknilo naj bi se pri nakupu materiala
Loške tovarne hladilnikov, ki so v najboljših časih zaposlovale več kot 700 ljudi, so konec leta 2008 zašle v hude finančne težave. Čeprav naj bi, tako vsaj trdi vodstvo, imeli dovolj naročil, se je zataknilo pri nakupu proizvodnega materiala, saj na voljo ni bilo dovolj likvidnostnih sredstev. Uprava se je, da bi dobila posojila, začela pogajati z bankami, a do zdaj menda ni sklenila dogovora.
Zaposleni za zdaj dobili le del januarske plače
Proizvodnja v podjetju še vedno stoji, izplačilo delavcev pa poteka postopno v skladu s plačilom že opravljenih naročil. Zaposleni so tako po vrsti neizpolnjenih obljub sicer dobili del januarske plače, a so se kljub temu odločili za stavko, saj se uprava o stavkovnih zahtevah sploh ni bila pripravljena pogajati.
M. N./ A. K. K.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje