Zahtevajo ustavitev aktivnosti v zvezi s tem, dokler ekonomsko-socialni odbor za energetiko ne bo sprejel skupnih odločitev. Točke o reorganizaciji so namreč že na dnevnih redih skupščin elektrodistribucijskih podjetij, ki bodo od 26. do 28. avgusta. Poleg tega zahtevajo še socialni dialog o strategiji, organiziranosti in razvoju elektrogospodarstva.
Stavka bo potekala od 8.00 do 10.00 v podjetjih elektrogospodarstva in premogovništva, v katerih ima Sindikat delavcev dejavnosti energetike Slovenije svoje predstavnike. Podjetja med tem ne bodo poslovala. Na uporabnike stavka ne bo neposredno vplivala, saj pri tem ne bo šlo za izklapljanje električne energije. Med stavko bodo potekali zbori delavcev, na katerih bodo ti lahko podali svoje mnenje.
Bodo delavci elektropodjetij morali "ugasniti" Slovenijo?
Sindikat je za 14. september napovedal splošno stavko, ki se bo stopnjevala do izpolnitve zahtev in med katero bi lahko "ugasnili Slovenijo" v primeru, da stavkovne zahteve ne bodo izpolnjene.
Kot je znano, je razdelitev posameznih elektrodistribucijskih podjetij na omrežne in tržne dejavnosti predlagala vlada kot odziv na poročilo računskega sodišča o ureditvi izvajanja gospodarske javne službe sistemskega operaterja distribucijskega omrežja električne energije (Sodo). V sindikatu pa po drugi strani menijo, da je mogočih več rešitev, sindikat pa je od dogajanja odrinjen, je pojasnil predsednik sindikata Franc Dolar.
V petek sestanek na ministrstvu za gospodarstvo
Vladni rešitvi nasprotujejo zato, ker niso seznanjeni s tem, kakšni bodo naslednji koraki in kakšne bodo posledice reorganizacije na celoten sektor, to je, kdo bo prevzel tržni del in kaj bo to pomenilo za zaposlene. Pojasnil je, da izkušnje iz drugih evropskih držav, kjer so izvedli reorganizacijo, kažejo, da je z novim modelom delo izgubilo 150.000 ljudi, strošek za ta delovna mesta pa se je povečal za dvakrat. Sindikat ima tako svoj predlog rešitve, ki pa ga še ne želijo predstaviti javnosti, dokler ga ne bo obravnaval ekonomsko-socialni odbor.
O svojem nestrinjanju z načinom reorganizacije so obvestili tudi ministra za gospodarstvo Mateja Lahovnika, ki je sindikatu dejal, da bodo z aktivnostmi počakali, dokler sindikat ne konča svoje študije o reorganizaciji. Minister pa je dodal, da je računsko sodišče vladno rešitev označilo za zadovoljivo, za morebitno drugačno rešitev pa bi potrebovali novo soglasje računskega sodišča. Domenili so se tudi, da naj bi se sestanek sindikata in ministra znova zgodil sredi avgusta, zato so bili na ministrstvu neprijetno presenečeni nad napovedjo stavke. Sestanek bo v petek.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje