Trgovinska, Gospodarska in Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije, Združenje delodajalcev Slovenije in Združenje delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije so vlado pozvali k ponovnemu strokovnemu premisleku. Predlagajo, naj v celoti umakne člen v predlogu zakona o nujnih ukrepih za zajezitev širjenja in blaženja posledic covida-19 na področju zdravstva, po katerem od prvega dne zadržanosti delavca z dela zaradi izolacije krije nadomestilo plače za čas kužnosti delodajalec.
Tej določbi nasprotujejo tudi v Klubu slovenskih podjetnikov (SBC). Ob tem so opozorili tudi na zniževanje pravic, ki izhajajo iz začasne zadržanosti zaposlenih z dela. "To bo neposredno prizadelo zavarovance," so poudarili. Vlada namreč v predlogu zakona določa znižanje nadomestila za čas zadržanosti z dela zaradi izolacije z 90 na 80 odstotkov osnove plače delavca v preteklem mesecu za polni delovni čas.
Po mnenju reprezentativnih delodajalskih organizacij bi morala biti skrb za javno zdravje in obvladovanje širjenja okužbe v javnem interesu oz. v interesu države, ki bi zato morala prevzeti tudi stroške. "Menimo, da v sedanjih razmerah, ko tveganje za množičen ponovni porast okužb s covidom-19 ni izključeno, tudi še ni čas za ukinitev kritja nadomestila iz naslova izolacije zaradi okužbe Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS)," so zapisali v sporočilu za javnost.
Kot so opozorili, predlog določa, da delodajalec krije določeno nadomestilo za čas trajanja kužnosti ne glede na to, koliko časa ta traja, kar je lahko tudi nad 20 dni. "Popolnoma nerazumljivo je, da država ob izzivih energetske in prehranske krize, varnostnem tveganju in pomanjkanju virov gospodarstvo obremenjuje za 106 milijonov evrov letno iz naslova kritja stroškov izolacije zaposlenih v primeru okužbe," so prepričani.
Tudi v SBC-ju so vladi predlagali ponovni razmislek. "Ne potrebujemo dodatnih bremen, ki bodo negativno vplivala na poslovanje podjetij, s tem pa tudi na delovna mesta številnih zaposlenih," so zapisali v sporočilu za javnost.
Vlada je predlog zakona sprejela 13. oktobra. Po besedah ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana gre za izhodni covidni zakon, s katerim so postavili pravne podlage, da covid-19 do pomladi prihodnje leto postane endemično obolenje. Vlada ga je v DZ poslala v sprejetje po nujnem postopku.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje