Ko postanejo razmere na gradbišču nevzdržne, potem je treba delo prekiniti oziroma delavce umakniti z žgočega sonca, pravi direktor zbornice gradbeništva pri GZS-ju Gregor Ficko, ki meni, da so delodajalci dobro poskrbeli za zaposlene. "Predvsem velika podjetja, ki zelo dobro poznajo pravila igre. Ne bom trdil, da vsi 100-odstotno – seveda se najdejo tudi delodajalci, ki kršijo ta pravila," je dejal za Radio Slovenija.
Če inšpektor ugotovi, da je delavec na gradbišču izpostavljen neposrednim sončnim žarkom – to lahko vpliva na razvoj kožnega raka – potem lahko ukrepa. "Ker je to določeno v podzakonskih predpisih, se lahko rešuje samo z ureditvenimi odločbami oziroma z razgovorom, kaj je treba storiti in kaj bi moral delodajalec v zvezi s tem še dodatnega postoriti," je pojasnil delovni inšpektor Slavko Krištofelc. Inšpektor lahko sicer prepove delo, če je neposredno ogroženo življenje ali zdravje delavca. ″To pa je kar nekako relativen pojem, kdaj je določeno življenje ogroženo," ob tem opozarja Krištofelc.
Bolj kot trenutno stanje sicer skrbi prihodnost. "Jaz mislim, da bomo ta vročinski val nekako preveslali, kot smo vse druge. Je pa nekaj drugega, kar skrbi – da so ti vročinski vali vedno pogostejši in pa vedno daljši," je poudaril Ficko.
V tujini, kjer so dnevne temperature izjemno visoke, je delovni proces obrnjen – gradbišča se odprejo zvečer, delo pa se končuje zjutraj, saj se podnevi ne da delati.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje