Obisk premierja Pahorja pri libijskem voditelju Gadafiju je že obrodil sadove - podjetje SCT je namreč v tej afriški državi dobilo več sto milijonov evrov vreden posel. Foto: EPA
Obisk premierja Pahorja pri libijskem voditelju Gadafiju je že obrodil sadove - podjetje SCT je namreč v tej afriški državi dobilo več sto milijonov evrov vreden posel. Foto: EPA
Danilo Türk in Dmitrij Medvedjev
Za krepitev gospodarskega sodelovanja so pomembni tudi državniški obiski, ki jih bo od zdaj naprej vedno spremljala močna gospodarska delegacija. Foto: EPA
Denar
Diplomati bodo sicer samo pomagali podjetniku, mu svetovali, "na koncu pa mora on skleniti posel," pravi Milan Balažic. Foto: MMC RTV SLO

Kot je znano, sta oba slovenska predsednika na nedavnih obiskih v tujini s seboj povabila številčno gospodarsko delegacijo. Pahor je tako pred kratkim v družbi okoli 90 predstavnikov slovenskih podjetij obiskal Libijo in njenega voditelja Moamerja Gadafija, Danilo Türk je bil v Kazahstanu in Azerbajdžanu, v prihodnjih dneh pa odhaja še na Bližnji vzhod, v Kuvajt in Katar.
Uradni govorec ministrstva za zunanje zadeve Milan Balažic je za MMC dejal, da so državniški obiski eden pomembnejših vidikov gospodarske diplomacije. "Trudili se bomo, da bo vsak pomembnejši državniški obisk predsednika vlade, države ipd. pospremila močna gospodarska delegacija. Poskušali bomo že vnaprej pripraviti razne okrogle mize, gospodarske konference in stike, da se lahko takoj sklepajo posli."

MZZ veliko stavi na direktorat za gospodarsko diplomacijo
Na ministrstvu za zunanje zadeve so direktorat za gospodarsko diplomacijo ustanovili 1. oktobra lani. Projekt so, kot je razložil Milan Balažic, pripravljali več kot eno leto. "Gre za zelo obsežen projekt. Najprej smo primerjali, kako imajo razvite evropske države urejen ta koncept gospodarske diplomacije. Nato smo v naš koncept vnesli najbolj uspešne in najučinkovitejše rešitve," razlaga Balažic.

Oktobra so nato poskrbeli še za ustrezen kader: "Novi direktorat smo oblikovali iz prejšnjega sektorja za gospodarsko diplomacijo, dodali smo še ljudi z gospodarskega ministrstva, en del je namreč prišel nazaj z ministrstva za gospodarstvo. Tako da imamo zdaj zelo močno gospodarsko ekipo, ki je sposobna opravljati vse ključne naloge direktorata."

In kako se lahko podjetniki pridružijo omenjenim delegacijam?
"Imamo povezavo z gospodarsko zbornico in še z nekaterimi drugimi zbornicami. Obrtniki se lahko obrnejo tudi na ta novoustanovljeni direktorat za gospodarsko diplomacijo in pa seveda na oba kabineta predsednika vlade in države, ki vedno precej časa pred napovedanim obiskom tujine ponudita možnost, da gredo podjetniki zraven," svetuje Balažič in dodaja, da bo "vse skupaj še bolj konkretno," ko bodo vpeljane uradne ure in ko bo na voljo tudi telefonsko svetovanje.

"Prioriteta slovenskega gospodarstva je seveda iskanje poslov tam, kjer ni takšne krize in kjer se da tudi v teh časih uspeti," še pojasnjuje Balažič in nadaljuje, da gre predvsem za države Bližnjega vzhoda, Azije ipd.

Vse o možnostih sklepanja poslov na enem mestu
Kot pravi Balažic, je temeljna naloga seveda promovirati slovensko gospodarstvo v tujini nasploh. To pa nameravajo doseči na različne načine - z nadaljnjim predstavljanjem večjih podjetij, ki že imajo izkušnje z delovanjem na tujih trgih, pa tudi tako, da bodo malim in srednjim podjetjem "servisirali informacije, možnosti o tem, kje se lahko odpirajo novi posli".

"Na ministrstvu predvsem izobražujemo naše diplomate in svetovalce v ekonomskih znanjih, poleg tega pa se bo v kratkem oblikovala posebna spletna stran, na kateri bo lahko kdor koli, od največje firme do najmanjšega obrtnika, dobil vse informacije o uradnih urah," razlaga Balažic. Dodaja, da bo lahko podjetnik izvedel vse o tem, kako mu lahko pomaga slovenska diplomacija, kje so zanj odprta vrata, kakšen so možnosti za prodor v tujino, kakšni so pogoji za poslovanje v določenih državah ipd.

Povezava do spletne strani direktorata za gospodarsko diplomacijo, ki ga vodi Vladimir Gašparič.

Velika pomoč ekonomski svetovalci
Še dodatno bodo podjetnikom in obrtnikom pomagali ekonomski svetovalci na posameznih diplomatsko-konzularnih predstavništvih v tujinih. "Vse več ekonomskih svetnikov bo odhajalo v tujino, kjer ne bodo le promovirali slovenskega gospodarstva, kot so to počeli do zdaj, ampak bodo tudi zbirali informacije za naša podjetja. Obenem bodo tudi dajali vse informacije tujim podjetjem, ki bi morda želeli vlagati v Sloveniji, o zakonodaji, o možnostih vlaganja," pojasnjuje uradni govorec MZZ-ja.

Diplomati bodo sicer samo pomagali podjetniku, mu svetovali, "na koncu pa bo moral on skleniti posel," ob tem še opozarja Balažic. Na večjih, pomembnejših trgih bo sčasoma delovalo več svetovalcev, ki bodo tudi specializirani za večja oziroma manjša podjetja ipd.