Najverjetneje to ne bo zadnja podražitev kruha letos. Foto: EPA
Najverjetneje to ne bo zadnja podražitev kruha letos. Foto: EPA
Pričakujemo lahko od 10 do 20 odstotkov višje cene najprej svežega mesa, pozneje pa tudi mesnih izdelkov. Foto: EPA

Za september so za 10 do 15 odstotkov višje cene kruha in pekovskih izdelkov napovedali peki. Ob tem ne gre pričakovati, da bi trgovine znižale svoje marže in rabate. V Žitu še dodajajo, da to najverjetneje ne bo zadnja podražitev letos.

Zavrženo 14.000 ton kruha letno
Lastnik Pekarne Blatnik Tomaž Blatnik ocenjuje, da pekarne velikih rezerv nimajo, tako da se bo z dvigom cen malce popravil njihov rezultat. Je pa ob tem zelo pomembno, kako se bo odzvala trgovina, saj so po Blatnikovem mnenju marže previsoke.

Izvršni direktor Trgovinske zbornice Viktor Vauhnik meni, da bo trgovina v dogovoru s proizvajalci verjetno iskala tudi nekatere racionalizacije, a ob tem opozarja, da ima tudi dejstvo, da veliki trgovci vzdržujejo dobro založene police tudi pozno zvečer, svojo ceno.

Po nekaterih podatkih v Sloveniji zavržemo kar 14.000 ton kruha, ki se ne proda, kar pomeni 25 milijonov evrov. Tudi to draži kruh.

Dražje tudi meso
Ker je pšenica tudi krma za živino, podražitve napovedujejo tudi mesarji. K podražitvi bo prispevalo tudi pomanjkanje goveje živine in prašičev na trgu. Pričakujemo lahko od 10 do 20 odstotkov višje cene najprej svežega mesa, pozneje pa tudi mesnih izdelkov.

Dražja krma pa draži tudi proizvodnjo mleka, ki bo po novem dražje najmanj za desetino. Ljubljanske mlekarne so kmetom, da mleka ne bi prodajali v Italiji, zvišale odkupno ceno, zato bodo dražji končni izdelki.

Podražitve se obetajo tako v domačih kot tujih živilskih podjetjih, zato se izgube kupcev ne bojijo. Kako bodo občutne podražitve hrane vplivale na inflacijo, pa na vladnem uradu za makroekonomske analize in razvoj še niso izračunali.