Z domnevnimi likvidnostnimi težavami največjega slovenskega gradbenega podjetja so se na ministrstvu seznanili iz medijev, uradno pa ne. Zasebna podjetja ministrstva namreč niso dolžna obveščati o svojem poslovanju, so pojasnili in dodali, da so odločitve o tem, ali je podjetje zrelo za prisilno poravnavo ali stečaj, v pristojnosti lastnikov, nadzornih svetov, uprav in upnikov podjetij.
"V primeru stečaja SCT-ja nimamo nobene vloge"
Vlada lahko sprejema le ukrepe, s katerimi pomaga podjetjem pri premagovanju težav, konkretno pri premagovanju težav, ki so posledica gospodarske krize, ukrepi pa so namenjeni vsem podjetjem ali posamezni ciljni skupini, ne morejo pa biti namenjeni le enemu podjetju, so dejali.
Na gospodarskem ministrstvu so še pojasnili, da ob stečaju podjetij, tudi SCT-ja, nimajo nobene vloge. Bo pa ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve zagotovo izvedlo vse postopke skladno z zakonodajo, ko bo, če bo, prišlo do tega položaja.
SCT: Dela potekajo normalno
SCT naj bi se znašel v precej težkem položaju, tako da je v medijih čedalje pogosteje mogoče slišati o možnosti prisilne poravnave oz. stečaja. V vodstvu družbe trdijo, da dela na gradbiščih glede na zimski čas potekajo normalno ter da se uprava z vsemi ukrepi in aktivnostmi trudi zagotoviti razmeroma normalno poslovanje.
Podrobnosti o tem, da naj bi bili poleg podizvajalcem med drugim dolžni tudi Petrolu za gorivo in elektrodistributerjem, ne razkrivajo, saj pravijo, da gre za poslovne skrivnosti.
SCT in Zidar pod drobnogledom medijev in organov
Po razpadu Jugoslavije se je SCT tako kot preostale slovenske družbe spopadal z izgubo trga. A ko se je začela gradnja slovenskega avtocestnega križa, je pobral velik del gradnje in s tem dobička. V zadnjem času so se pojavila vprašanja, povezana prav s preplačevanjem avtocestnega križa, po nekaterih ocenah za več milijard evrov, zoper SCT in preostala slovenska gradbena podjetja je uveden postopek zaradi kartelnega dogovarjanja, družba pa ima še več težav.
V medijih se tako največkrat omenja predsednik upravnega odbora SCT-ja in njegov največji lastnik Ivan Zidar, ki mu trenutno sodijo zaradi afere Čista lopata, pred dnevi pa se je zvedelo tudi za njegovo obsodbo v Nemčiji zaradi sodelovanja v eni največjih podkupovalnih afer v Nemčiji, in sicer pri nabavi tovornjakov Man. Zidar naj bi bil pogojno obsojen na leto zapora, plačal pa naj bi tudi milijon evrov kazni.
Vlada pripravila ukrepe za pomoč gradbenim podjetjem
Kot je znano, je vlada v okviru posebne delovne skupine z namenom omilitve krize v gradbeništvu pripravila nabor mogočih ukrepov za pomoč gradbenim podjetjem. Pri tem je upoštevala tudi predloge gospodarstva in ugotovila, da je večino predlogov že upoštevala v protikriznih ukrepih. Poleg tega je delovna skupina pripravila še 12 predlogov, ki ji bodo proučila pristojna ministrstva.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje