Aktivnosti za izvedbo javnega razpisa blagovnih rezerv za dodaten odkup pšenice naj bi bile v teku. Žetev pšenice v Pomurju gre h koncu, kmetje pa presežkov ne nameravajo ponuditi na javni razpis.
Ministrica za kmetijstvo, minister za gospodarstvo in predsednik vlade so se sprenevedali ali pa niso razumeli ideje, pravi pridelovalec Franc Küčan, tudi podpredsednik sindikata kmetov Slovenije.
Kmetje so pričakovali urgenten odkup države, postopki pa gredo v interventen odkup za povečanje blagovnih rezerv.
"Slovenski kmetje pšenice ne bomo državi ponudili po najnižji ceni, ampak to bodo storili neki tuji dobavitelji, medtem ko bo naša pšenica iskala dobrega kupca nekje v tujini, ki bo pripravljeni plačati toliko, kot smo mi pričakovali od naših mlinarjev," je dejal Küčan.
To pa je odvisno od kvalitete, od 300 do 370 evrov na tono. Kot pravi Küčan, največji odkupovalec pšenice Žito, ki je v hrvaški lasti, slovensko pšenico ignorira oz. bi jo kupil po isti ceni, kot je na Hrvaškem, kjer pa je nižja. Za slovenske kmete ob močnem povišanju pridelovalnih stroškov to ni sprejemljivo.
"Hrvati imajo nižjo ceno pšenice in imajo dosti nižjo ceno kruhov oz. pekovskih izdelkov. Mi imamo višjo ceno pšenice in dosegamo višjo ceno kruhov in mlevskih izdelkov na trgu," je pojasnil Küčan
Po Küčanovih besedah bodo presežke slovenske pšenice lahko prodali, kupci iz tujine že tipajo teren, trenutno imata tako Madžarska kot Avstrija višje odkupne cene, kot so pri nas.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje