Po besedah predsednika uprave Hita Nika Trošta naj bi bil projekt končan v treh do štirih letih. Foto: EPA
Po besedah predsednika uprave Hita Nika Trošta naj bi bil projekt končan v treh do štirih letih. Foto: EPA
Projekt turistično-zabaviščnega centra naj bi bil vreden milijardo evrov, obsegal pa naj bi od 800 do 1.500 hotelskih sob. Poleg igralništva pa naj bi se usmeril predvsem v dodatno turistično ponudbo. Foto: EPA
Mega zabavišče na Goriškem

Američani naj bi od vsega začetka uresničitev projekta pogojevali z nižjimi igralniškimi dajatvami in več kot petinskim deležem v krovni družbi (česar slovenska zakonodaja ne omogoča). Na finančnem ministrstvu zato že pripravljajo spremembe in dopolnitve zakona o igrah na srečo in zakona o davku od iger na srečo, ki bodo projekt omogočile.

Vrednost projekta je ocenjena na 750 milijonov evrov, poleg igralnice pa bodo zgradili hotele najvišje kategorije s 1.500 sobami, kongresno in prireditveno središče, wellnes in bazenske, zabaviščne športne in nakupovalne površine.

Vlada je sicer gradnjo megazabavišča, ki je uvrščeno tudi v resolucijo državnih razvojnih projektov do leta 2023, z oznako tajno obravnavala že pretekli četrtek.

V posel vpleteni tudi nekdanji člani uprave Hita
Kot poroča časopis Finance, naj bi se pojavile govorice, da so člani prejšnje uprave Hita z Američani sklenili ustni dogovor, da bodo tudi sami vključeni v lastništvo skupne družbe, a tako nekdanji hitovci kot podpredsednica Harrah'sa Jan Jones to zanikajo.

Lokalnih skupnosti ni nihče nič vprašal
Kakšen vpliv na lokalno skupnost utegne imeti megazabavišče, na Goriškem nimajo podatkov. Lokalne skupnosti v pogajanja niso bile vključene, čeprav bo imel projekt, ki naj bi prinesel 2.000 novih delovnih mest, po mnenju novogoriškega župana Mirka Brulca velik vpliv. Zanima ga predvsem, kaj se bo zgodilo s koncesijskim denarjem, saj je Harrah's zahteval nižje davke. Novogoriška občina namreč iz tega naslova na leto dobi približno šest milijonov evrov. Ta denar so po Brulčevih besedah pripravljeni deliti tudi z gospodarstvom in v okviru inovativnih podjetij, čeprav ga bodo izdatno potrebovali za odpravljanje posledic in zahtev igralniško-turističnega zabavišča.

Dogovoru Harrah'sa z vlado ostro nasprotujeta ajdovski župan Marjan Poljšak in slovenska Rimskokatoliška cerkev, svoje nestrinjanje pa so izrazili tudi predsednik republike Janez Drnovšek in nekatera okoljevarstvena gibanja. Obstaja tudi močan strah, da državi ne bo uspelo preprečiti "kanibalizma" Hitovih igralnic. Dohodke, ki so bili do zdaj rezervirani samo za Hit, si bosta morali igralnici po novem deliti, zato se lahko zgodi, da bo poslovna uspešnost Hita, ki je bila lani slabša kot leto prej, še nazadovala.

A. M.

Mega zabavišče na Goriškem