Banka je imela sedež v New Yorku, njene poslovalnice pa je bilo mogoče najti po vsem svetu. Foto: EPA
Banka je imela sedež v New Yorku, njene poslovalnice pa je bilo mogoče najti po vsem svetu. Foto: EPA
Borze
Borzni indeksi so po bankrotu zgrmeli navzdol. Foto: EPA

Dogodek velja za začetek finančne in gospodarske krize, ki je številne pahnila v recesijo in prizadela tako rekoč vse prebivalce po svetu.

Začetki krize, ki jo je izzvalo napihovanje nepremičninskega balona v ZDA, segajo vsaj v pomlad leta 2007, bankrot banke Lehman Brothers pa jo je le še zaostril. Medtem so propadla številna podjetja.

Propad velikana
Lehman Brothers je sicer veljal za četrto največjo investicijsko banko v ZDA, ki je imela 158-letno tradicijo, po vsem svetu pa je dajala delo 25.000 ljudem. Na dan objave njenega bankrota je nekdanji prvi človek ameriške centralne banke Alan Greenspan posvaril, da verjame, da "bomo priča zlomu tudi drugih velikih podjetij. Ne bi smeli varovati vsake institucije. Običajen potek finančnih sprememb pozna zmagovalce in poražence." Finančno krizo pa je označil za najhujšo v zadnjih stotih letih, tudi od zloma leta 1929.

Vlagatelji na Wall Streetu se 15. septembra leta 2008 spominjajo kot "črnega ponedeljka". Banka Lehman Brothers je razglasila plačilno nesposobnost, konkurenčno Merrill Lynch je kupila banka Bank of America. Lehmanov bankrot je zamajal zaupanje v finančno industrijo, kreditiranje se je tako rekoč ustavilo, borzni indeksi so zgrmeli navzdol.

Sledila "norija" na svetovnih borzah
V težavah se je znašlo vse več finančnih družb in ameriška vlada je še v istem tednu napovedala 700 milijard dolarjev vreden sveženj ukrepov za pomoč finančni panogi. Sledile so vlade po vsem svetu, tudi v Sloveniji. Da bi spodbudili financiranje, so centralne banke začele zniževati obrestne mere, države pa pripravljati ukrepe za pomoč celotnemu gospodarstvu in ohranitev delovnih mest.

Danes se svet počasi izvija iz recesije. Evropska komisija je tako ravno ta teden zvišala napovedi o gospodarski rasti, a hkrati ostaja previdna. "Spet imamo trdna tla pod nogami, a kljub temu ni razloga, da bi glasno razglašali zmago," je opozoril evropski komisar za denarne in gospodarske zadeve Olli Rehn. Negotovost namreč ostaja, zdaj sta ključni zagotavljanje finančne stabilnosti in fiskalna konsolidacija.

Ameriški strokovnjaki pa še danes, dve leti po bankrotu banke Lehman Brothers, menijo, da je bil to najbolj dramatičen dogodek v vsem obdobju finančne krize, saj sta bankrot in poznejša škoda, ki je bila povzročena gospodarstvu, močno zmanjšali število igralcev v bančni industriji in postavili nova pravila, ki so omejila delovanje bank. "Osnove poslovanja bank se še nekaj časa ne bodo niti prbiližale številkam, kakršne so bile v obdobju pred propadom Lehmana," je dejal borzni strokovnjak Jon Fisher. "Prizadeti so bili vsi vidiki poslovanja."