Srbska družba Nectar je ajdovski Fructal kupila pred tremi leti, decembra 2011. Foto: BoBo
Srbska družba Nectar je ajdovski Fructal kupila pred tremi leti, decembra 2011. Foto: BoBo

Gre za projekt, ki vključuje označevanje proizvodov z lokalnimi surovinami, vanj pa sta vključena tako EBRD kot tudi Svetovna organizacija za hrano in kmetijstvo (FAO), Nectar pa naj bi skozi projekt izboljšal certifikacijo oliv iz srbske regije Arilje. V projektu naj bi sodelovalo približno 100 proizvajalcev oliv v tej regiji.

Posojilo je razdeljeno v dve tranši. 25 milijonov evrov bo namenjenih za refinanciranje obstoječega dolžniškega portfelja, pet milijonov pa za energetske izboljšave in druge druge poslovne investicije v osnovna sredstva. Sicer pa so srbske in slovenske partnerske banke obenem privolile še v 35 milijonov evrov vredno prestrukturiranje dolga Nectarja in Fructala, dodajajo v EBRD-ju.

Direktor EBRD-ja za Srbijo Matteo Patrone je prepričan, da bo posojilo poglobilo sodelovanje z dolgoletno stranko. "Nectar podpiramo od leta 2007, pomagali smo mu, da je postal regionalni prvak. Projekt sovpada s strategijo, ki jo ima EBRD za Srbijo, ki vključuje krepitev konkurenčnosti zasebnega sektorja in strukturne izboljšave na področju agroživilstva," je poudaril Patrone.

Ob tem pa je direktor EBRD-ja za področje agroživilstva Gilles Mettetal poudaril, da bo projekt EBRD-ja in FAO-ja glede geografskih označb lokalnih proizvodov lokalnim proizvajalcem pomagal pri krepitvi konkurenčnosti ter jim razširil tržni doseg njihovih unikatnih proizvodov. Projekt želi po besedah Mettetala poudariti vrednost kakovostnih proizvodov, ki bi morali biti nagrajeni z višjo ceno za proizvajalce.

Reprogram posojil, zastavitev Fructala?
Časnik Dnevnik je že pred dnevi poročal, da se je Nectar z EBRD-jem dogovoril o dolgoročnem reprogramiranju okoli 56 milijonov evrov posojil. V zameno so morali v Nectarju, ki je za posojilo zastavil tudi Fructal, privoliti v stroge finančne zaveze. Banka bi v primeru morebitnih kršitev pogodbenih zavez zaradi dodatnih obveznosti lahko unovčila zavarovanja in Nectarju zasegla njegovo največjo naložbo.

Dokumenti, ki so jih pridobili v časniku, razkrivajo, da bo morala skupina Nectar prihodnja leta spoštovati stroge finančne zaveze, ki jim jih je postavil EBRD. Nectar pri poplačilu bančnih posojil ne more računati na večjo pomoč Fructala, saj bo ta večji del ustvarjenega dobička moral nameniti za odplačilo svojih posojil, medtem ko bo lahko v letih 2016 in 2017 svoji lastnici skupno izplačal za največ 1,5 milijona evrov dividend. Do poplačila posojil bodo morali v Nectarju omejiti tudi investicije.