Na statističnem uradu ugotavljajo, da so k skupni mesečni rasti cen prispevali dražji energenti, počitnice v paketu, komunalne storitve in hrana. Na letni ravni je bila inflacija februarja 1,3-odstotna.
Ta mesec so se podražile cene stanovanj (za 1,3 %), rekreacije in kulture (za 0,8 %), oblek in obutve (za 0,7 %), hrane in brezalkoholnihe pijač (za 0,5 %), prevoza (za 0,3 %), stanovanjske opreme (za 0,2 %), gostinskih in nastanitvenih storitev ter zdravja (za 0,1 %).
Draži se zelenjava
Tudi v februarju se je med hrano in brezalkoholno pijačo najbolj podražila zelenjava (za 8,4 %), nekoliko so se zvišale cene rib (za 0,9 %) ter mesa (za 0,7 %). Zaradi novih akcijskih ponudb pa so se opazneje znižale cene kruha in nekaterih drugih izdelkov iz žit (za 2,3 %).
Odvoz smeti in ogrevanje višata stroške
Odvoz smeti se je na primer v povprečju podražil za 9 odstotkov, oskrba z vodo je dražja za 2,4 odstotka. Višje cene se poznajo tudi pri oskrbi s plinom, ki se je podražil za 2,9 odstotka, daljinska energija pa je dražja za 2,4 odstotka. Višje so prav tako cene iger in igrač, (za 2,1 %), počitnic v paketu (za 1,8 %) ter časopisov (za 1,6 %). Pocenitve pa so ugotovili med avdio-video in hi-fi opremo (za 2,2 %).
Na gibanje cen v skupini obleka in obutev so vplivali tako številni dodatni popusti na oblačila in obutev kot tudi podražitve zaradi vračanja cen na raven pred razprodajami. Obutev je bila tako dražja za 2,5 %, oblačilni dodatki za 1,7 %, tkanine za 0,9 % ter oblačila za 0,1 %.
Cenejša komunikacija in nega
Februarja je bilo po podatkih Sursa malo pocenitev. Znižanje cen so tako opazili med izdelki komunikacije - telefonski in drugi aparati so se v povprečju pocenili za 0,7odstotka ter telefonske in internetne storitve za 0,6 odstotka. Za odstotek so se pocenili tudi izdelki za osebno nego. Vse februarske pocenitve skupaj so sicer znižale skupno rast cen za 0,1 odstotne točke.
V enem letu so se cene najbolj zvišale v skupini stanovanje (za 8,4 %). Sledile so skupine alkoholne pijače in tobak (za 7,6 %), raznovrstno blago in storitve (za 2,3 %), gostinske in nastanitvene storitve ter izobraževanje (za 1,8 %).
Izdelki in storitve v treh skupinah pa so bili v povprečju cenejši kot pred enim letom: obleka in obutev (za 5,7 %), hrana in brezalkoholne pijače (za 1,2 %) ter zdravje (za 0,7 %).
Vir: Statistični urad RS
Letna inflacija spet navzdol
Znižala pa se je rast cen na letni ravni, ki je zdaj 1,3-odstotna, medtem ko je bila lani v takem času 2,1-odstotna.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje