Obenem so izrazili prepričanje, da se bo položaj evropskega gospodarstva začel izboljševati v drugi polovici leta.
Sporen pakt o stabilnosti in rasti
Na dvodnevnem neformalnem srečanju v Stresi ob jezeru Lago Maggiore so finančni ministri petnajsterice skušali zgladiti različna stališča do pakta o stabilnosti in rasti. Nekatere članice, kot sta Francija in Italija, trdijo, da pakt postavlja neuresničljive zahteve, in bi raje spodbujale proračunsko porabo, s katero bi povečali gospodarsko rast. Majhne članice, kot sta Avstrija in Nizozemska, pa vztrajajo pri uravnoteženih proračunih, tudi v času gospodarske stagnacije.
Slaba finančna disciplina Francije in Nemčije
Francija in Nemčija bosta to leto že drugič zapored prestopili z paktom o stabilnosti in rasti določeno najvišjo dovoljeno mejo proračunskega primanjkljaja v višini treh odstotkov. Nizozemska in Avstrija sta na zasedanju zahtevali strogo razlago določil pakta, kar vključuje tudi morebitno uveljavitev finančnih kazni v višini več milijard evrov, če posamezne države trajno kršijo pakt o stabilnosti in rasti.
Odziv prizadetih članic
Francija je napovedala, da namerava zmanjšati svoj proračunski primanjkljaj na raven pod tri odstotke v letu 2005, kar je naletelo na mlačen odziv evropskega komisarja za ekonomske in denarne zadeve Pedra Solbesa. "To je dober korak v pravo smer, vendar ne dovolj za izpolnitev pogojev, ki smo jih postavili v naših priporočilih," je poudaril Solbes.
Nemški minister Hans Eichel je medtem pohvalil prizadevanja Francije, obenem pa posvaril, da bi bilo zmanjšanje nemškega primanjkljaja v letu 2004 zelo težavno. Na vprašanje o možnostih za evropsko gospodarsko rast je Eichel odvrnil: "Vsi pokazatelji se izboljšujejo in pričakujemo, da bo okrevanje nastopilo v drugi polovici leta".
Neenotnost v poenotenju DDV-ja
Ministri so ostali razdeljeni v prizadevanjih za poenotenje stopnje davka na dodano vrednost po EU-ju. Velika Britanija je dosegla zmago v svoji bitki, da ohrani nično stopnjo DDV za otroška oblačila. Srečanja v Stresi so se udeležili tudi ministri za finance iz desetih držav pristopnic, med njimi slovenski finančni minister Dušan Mramor.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje