Tajnikar se namreč sprašuje, kje bi delavci dobili denar. Najverjetneje bodo morali najeti posojilo, a je po Tajnikarjevih besedah finančni trg trenutno tako trhel, da dvomi, da bi katera koli banka z lahkoto dala posojilo. "V takšnem primeru se bo najverjetneje hotela zelo zavarovati in delavce bi jaz zelo opozoril, da morajo biti res previdni, da ne bi v zavarovanje ponudili hiš, stanovanj in da se ne bi nekoč zgodilo, da bi ljudje izgubljali hiše in stanovanja."
Na vprašanje, kako bi se potem morali lastniki organizirati, je Tajnikar za MMC odgovoril, da bi morali ustanoviti podjetniško formo, neke vrste holding, ki bi deloval enako kot pri menedžerskih odkupih. Konzorciji se po njegovih besedah oblikujejo po vsem svetu, a gre običajno za združevanje finančnih skladov, ali pa za konzorcijem stojijo banke. "V svetu so zelo znani delavski odkupi, na primer v ZDA, v 70. in 80. letih, to so ESOP-i, in nekateri delavski odkupi so zelo uspeli v ZDA, saj se je potem pokazalo, da so delavci pripravljeni na manjše plače in kaj podobnega, ampak tudi ti so bili financirani preko bank," opozarja Tajnikar.
Tajnikar: Fructal ima nizko donosnost, na podlagi katere ni mogoče financirati tako glavnice kot obresti
Ekonomist ob tem opozarja, da Fructal nima takšne donosnosti, da bi lahko financiral odplačilo tako glavnice kot obresti od posojila. Ob tem je Polanec za MMC dejal, da je edina rešitev za Fructal, če bi skupaj stopili ljudje, ki imajo kapital in bi tako skušali podjetje postaviti na noge. Opozarja, da je Pivovarna Laško podjetje izčrpala in zato takšne pobude po njegovem mnenju nimajo veliko smisla, če zadaj ni kapitala. Da bi občina namenila denar za odkup Fructala, Polanec ne verjame, saj dvomi, da je korporativno upravljanje občine dovolj dobro, da bi upravičilo takšna sredstva.
Oba ekonomista se strinjata, da je podjetje vredno toliko, kolikor bo zanj ponudil najboljši kupec. Polanec opozarja, da bi morali v tem primeru Laščani pogledati, ali lahko dobijo takšnega kupca, ki ima sinergije s Fructalom. Tajnikar pa pravi, da je Laško v situaciji, ko mora doseči čim višjo ceno, kar pomeni, da ne more nikomur - niti delavcem niti skupnosti - pogledati skozi prste. "Laško tako rekoč drvi v insolventno situacijo, in če ne iztrži dovolj, potem ne more poplačevati svojih obveznosti, potem v takem dezinvestiranju ni nobenega smisla."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje