Na Nacionalni preiskovalni urad in Komisijo za preprečevanje korupcije je bila poslana anonimna prijava zoper nekdanjega ministra za visoko šolstvo Gregorja Golobiča, nekdanjo ministrico za gospodarstvo Darjo Radić in direktorja direktorata za energetiko Janeza Kopača.
Še ena Golobičeva laž?
Omenjeni funkcionarji naj bi namreč, kot je zapisano v prijavi, pod katero so podpisani "delavci Termoelektrarne Šoštanj", v zadevi TEŠ 6 oškodovali državo za najmanj 200 milijonov evrov.
"Že takoj po nastopu funkcije ministra je Gregor Golobič pričel problematizirati izgradnjo bloka 6 TEŠ. Brez argumentov je navajal, da je to zgrešen, ekonomsko neupravičen projekt, pri katerem so močni sumi korupcije," je navedeno v prijavi.
Kot je zapisano, naj bi se Golobič za časnik Finance celo zlagal, da so pridobili študijo EBRD-ja, ki naj bi na "nepravilnosti pri bloku 6 TEŠ pokazala zelo eksplicitno", v resnici pa naj bi bilo v študiji zapisano, da gre za dober projekt. S tem, ko je nepooblaščeno dobil zaupno študijo in jo javno citiral, pa naj bi Golobič celo storil kaznivo dejanje.
"Radićeva neusmiljeno napadala blok 6"
"Preden je Darja Radić postala ministrica za gospodarstvo, je postala podpredsednica stranke Zares in njena glasnica. Ko je postala ministrica, je začela neusmiljeno napadati blok 6, čeprav je po ministrstvu govorila, da se na energetiko čisto nič ne spozna in da se tudi ne misli v to poglabljati, ker ima za to direktorja direktorata Janeza Kopača," menijo avtorji prijave.
Trdijo, da je bil pravi razlog vseh teh napadov to, da Golobič in Zares nista mogla vplivati na izvajalce in financerje pri bloku 6, ker je bilo vodenje TEŠ-a v rokah HSE-ja in ljudi iz Šaleške doline, ki niso bili Golobiču pokorni.
"Bliža se ura resnice"
Golobič, Radićeva in Kopač so prepričani, da anonimna prijava dokazuje, da se bliža ura resnice v zvezi s projektom TEŠ 6, zato je živčnost med poglavitnimi akterji vse večja. "Informacije o sumih korupcije in manjkajoči dokumentaciji, ki jih v zadnjih dneh objavljajo mediji, so jih očitno spodbudili k temu smešnemu protinapadu," menijo.
"Nekaj je gotovo: če je med pisci kdo iz TEŠ-a, so to tisti, ki so projekt spravili s 600 milijonov evrov na 1,3 milijarde evrov in jih v TEŠ-u danes ni več. Tisti, ki so povlekli 600 tisoč evrov nagrad za projekt, ki ga je tudi Matej Lahovnik, na katerega se v anonimki sicer sklicujejo, označil za slabo vodenega. Tisti, ki so kupili jopiče z napisi "oranžni cunami" in omogočili "čiščenje" dokumentacije s preprečevanjem vstopa v podjetje novemu vodstvu," opozarjajo.
Zares: Projekt je ekonomsko sporen
Pojasnjujejo, da so se v stranki Zares s projektom TEŠ 6 začeli ukvarjati, ker na večino vprašanj o najdražjem slovenskem projektu ni bilo pravih odgovorov. Po letu dni vztrajanja je, kot pravijo, postalo jasno, da je projekt ekonomsko sporen, zato mu je na predlog ministrice Radičeve vlada odrekla državno poroštvo, če se ne pripravi nov projekt na novih temeljih.
"V spopad z lobijem podpornikov TEŠ 6 smo šli, tako kot v spopad za prekinitev kreditiranja tajkunov, brez političnih kalkulacij in v obeh primerih plačali visoko ceno. Nekateri kolegi so nas, ker te cene niso bili pripravljeni plačevati, zapustili, a ostaja dejstvo, da nam je v obeh primerih uspelo ustaviti siromašenje ekonomske substance te države," dodajajo na koncu.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje