Na delniških trgih so v ospredju ugibanja, ali bo Washington do 2. avgusta le dvignil mejo javnega dolga in evropska dolžniška kriza, ki kljub petkovemu novemu svežnju pomoči Grčiji še ne popušča. Foto: EPA
Na delniških trgih so v ospredju ugibanja, ali bo Washington do 2. avgusta le dvignil mejo javnega dolga in evropska dolžniška kriza, ki kljub petkovemu novemu svežnju pomoči Grčiji še ne popušča. Foto: EPA
Ljubljanska borza
Na Ljubljanski borzi je bilo tudi v torek malo prometa: z delnicami Krke za 421 tisoč, Mercatorja za 307 tisoč in Telekoma za 117 tisoč evrov. Foto: MMC RTV SLO/T. O.

Za petletno obveznico znaša obrestna mera 4,93 odstotka, za 15-letno pa 5,9 odstotka. S tem bo Italija, ki je tretji največji izdajatelj obveznic na svetu, še težje odplačala svoj dolg, ki znaša 120 odstotkov domačega BDP-ja in je v Evropi manjši le od grškega. Italijanska centralna banka je posvarila, da lahko že za eno odstotno točko višji stroški zadolževanja pomenijo tri milijarde dolarjev več plačanih obresti v enem letu.

Švicarska banka UBS bo odpuščala
Na obvezniških trgih se je cena 10-letnih italijanskih obveznic znižala, donos pa posledično zvišal, tako da je pribitek v primerjavi z varnimi nemškimi 10-letnimi obveznicami spet presegel tri odstotne točke oziroma 300 bazičnih točk. Delniški indeksi v Evropi so dopoldne večinoma malenkost padli, kar je tudi vzrok slabših poslovnih rezultatov švicarske banke UBS. Dobiček drugega četrtletja je dosegel 882 milijonov evrov, kar je manj od pričakovanj. Banka je že napovedala znižanje stroškov in odpuščanje delovne sile.

Finančne krivulje: Predlagani 21-odstotni odpis glavnice za imetnike grškega dolga ne bo zadostoval, potrebno bo radikalnejše prestrukturiranje dolga, Slovenija je še na varni strani.


New York torkovo trgovanje začel negativno

Tudi nemška banka Deutsche Bank je v nekaterih pogledih razočarala analitike. V preteklem četrtletju je bilo dobička za 1,2 milijarde evrov, kar je le tri odstotke manj kot v istem lanskem obdobju. Vseeno banka ostaja zavezana cilju, zaslužiti deset milijard evrov v letu 2011, pred davki. V New Yorku je ta teden veliko negotovosti in ugibanj, ali bo Barack Obama z republikanci le dosegel dogovor o zvišanju meje javnega dolga. Zdi se, da vlagatelji verjamejo v nekakšno rešitev, saj bi sicer videli veliko večje padce indeksov. Dow Jones (12.592 točk) se je sicer v ponedeljek znižal za 0,70 odstotka, torkovo trgovanje pa se je začelo z več kot polodstotnim minusom (ob 16. uri: -0,6 %).


Tečaji delnic v prvi kotaciji:

INTEREUROPA

+11,11 %

2,00 EUR

LUKA KOPER

+1,19 %

12,80

TELEKOM

+0,65 %

76,00

MERCATOR

+0,63 %

161,00

KRKA

+0,00 %

60,30

NOVA KBM

-0,00 %

6,50

PETROL

-0,47 %

213,10

GORENJE

-1,56 %

8,85


SBI TOP na koncu "nad gladino"
Evro se je povzpel do 1,4522 dolarja, sta pa vodilni svetovni valuti v primerjavi s švicarskim frankom v območju zgodovinsko nizke vrednosti. Indeks SBI TOP je dopoldne zdrsnil na rekordno nizko raven 732 točk, ob koncu trgovanja pa se je zvišal za 0,18 odstotka, na 737 točk. Zasluge imajo delnice Krke, Mercatorja in Telekoma, ki so se podražile za okrog pol odstotka. Že šestič zapored se je znižal tečaj Gorenjevih delnic in pri 8,85 evra dosegel novo najnižjo letošnjo raven. Samo letos je vrednost Gorenja padla za 33 odstotkov.