Indeks cen hrane, ki ga izračunava FAO, je bil lani v povprečju pri 125,7 točke, s čimer se je glede na leto prej povišal za 28,1 odstotka, je v sporočilu za javnost zapisal FAO. Po navedbah francoske tiskovne agencije AFP so cene hrane s tem dosegle najvišje ravni v zadnjem desetletju.
Cene rastlinskih olj so se lani v povprečju zvišale za 66 odstotkov in dosegle rekordne ravni. Cene žit so porasle za 27 odstotkov, s čimer so bile najvišje od leta 2012. Cena koruze se je dvignila za 44,1 odstotka, pšenice pa za 31,3 odstotka.
Meso se je lani podražilo za 12,7 odstotka, mlečni izdelki pa za 16,9 odstotka.
"Medtem ko v običajnih razmerah višje cene vodijo v povečano proizvodnjo, visoke cene surovin, nadaljevanje pandemije in še bolj negotove podnebne razmere puščajo le malo prostora za optimizem glede vrnitve k stabilnejšim tržnim pogojem leta 2022," je ocenil ekonomist FAO-a Abdolreza Abbassian.
Decembra lani se je svetovno gledano hrana sicer nekoliko pocenila, zlasti nižje so bile cene rastlinskih olj in sladkorja. Indeks cen hrane je bil tako pri 133,7 točke, kar je 0,9 odstotka pod novembrsko vrednostjo, a 23,1 odstotka nad tisto iz decembra 2020.
Kljub decembrskemu zdrsu indeks ostaja blizu rekordne ravni 137,6 točke, dosežene februarja 2011.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje