Na zvišanje inflacije na Hrvaškem je najbolj vplivala podražitev živil, ki so se lani podražila za 11,4 odstotka. Cene energentov in goriv so se zvišale za 2,9 odstotka. Guverner Hrvaške narodne banke Željko Rohatinski je val podražitev napovedal po novembrskih volitvah, še preden je bila znana novembrska inflacija, ki je znašala 4,6 odstotka.
Najbolj so se od leta 2000 podražili mleko, mlečni izdelki, sadje, zelenjava, kruh in žita ter brezalkoholni in tobačni izdelki.
Šuker: Ni čas za paniko
Hrvaški državljani za hrano plačujejo 70 odstotkov njene evropske cene, medtem ko njihova plača znaša le četrtino povprečne evropske. Povprečna hrvaška družina za hrano zapravi 40 odstotkov vseh svojih prihodkov, medtem ko je ta odstotek v EU-ju le 12. Hrvaški finančni minister Ivan Šuker je v oddaji HTV-ja Otvoreno dejal, da se hrvaškemu gospodarstvu ni prižgala rdeča luč, saj se z višanjem cen ne spopadajo le na Hrvaškem, temveč tudi drugod v Evropi. Dodal je, da namerava vlada v proračunu za letošnje leto sprejeti dolgoročne ukrepe, osnova naloga pa je zmanjšanje primanjkljaja.
Rekordna tudi inflacija v Nemčiji
V Nemčiji je bila lani inflacija 2,2-odstotna, leto poprej pa 1,7-odstotna. Najbolj so se zvišale cene energije (6,8 odstotka), hrane pa (3,1 odstotka). Znotraj prehrambnih izdelkov so se cene moke zvišale za 15,4 odstotka, masla pa za 19,1 odstotka.
K. T.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje