V Frankfurtu so se po dveh večjih padcih indeksi v torek spet okrepili, DAX30 je pridobil skoraj odstotek. Foto: Reuters
V Frankfurtu so se po dveh večjih padcih indeksi v torek spet okrepili, DAX30 je pridobil skoraj odstotek. Foto: Reuters
Cene nafte so se v torek dopoldne zvišale za več kot dolar. Za sod nafte vrste brent je bilo treba plačati 111,68 dolarja, potem ko so analitiki pri banki Goldman Sachs s 105 na 120 dolarjev zvišali napoved, kakšna bo cena ob koncu leta. Po njihovem mnenju bo ob koncu leta 2012 cena brenta že 140 dolarjev. Foto: EPA

Z Gorenjevimi delnicami je bilo sklenjenih 18 poslov v skupni vrednosti le 5.450 evrov. Tečaj je padel za skoraj dva odstotka, na 10,20 evra. Ta mesec se je Gorenje pocenilo za 7,3 odstotka, letos pa že za skoraj 25 odstotkov. "Posebnih razlogov za padec ni, vzroke lahko iščemo v splošno slabem razpoloženju vlagateljev na Ljubljanski borzi z redkimi izjemami. Tudi med pregledom delniške knjige 50 največjih delničarjev Gorenja ni posebej izstopajočega prodajalca, tujci pa so se pojavljali tako na nakupni kot na prodajni strani," je za MMC povedal Uroš Ožbolt (Alta invest).

Tečaji delnic v prvi kotaciji

TELEKOM
+1,43 %71,00 EUR
LUKA KOPER
+0,77 %11,75
PETROL+0,45 %225,00
KRKA+0,33 %60,40
MERCATOR+0,30 %168,00
INTEREUROPA-0,00 %1,86
NOVA KBM-1,83 %8,05
GORENJE-1,92 %10,20


Dow Jones izgubil odstotek

Na Wall Streetu so delnice v ponedeljek dosegle najnižje vrednosti v zadnjem mesecu. Dow Jones (12.381 točk) se je znižal za odstotek, pri čemer so največ izgubile delnice industrijskih in izvoznih podjetij. Tehnološki Nasdaq (2.758 točk) je padel za 1,6 odstotka. Vedno več je dvomov, ali so delniški indeksi, ki so aprila dosegli večletne vrhove, sposobni nadaljevati rast. Ob trenutnih makroekonomskih novicah verjetno ne, dodatno nervozo pa prinaša evropska dolžniška kriza. Pri agenciji S&P so iz "stabilno" v "negativno" znižali napovedi za kreditno oceno italijanskega dolga. Evro je zdrsnil pod 1,40 dolarja in dosegel dvomesečno dno.


Finančne krivulje
: Inštitut ECRI opaža preobrat pri dolgoročnih vodilnih indikatorjih, kar je znak, da se gospodarska krivulja obrača navzdol. Nevarnosti za recesijo vseeno ni.


Upočasnjevanje rasti nemške industrije
V Evropi so bile v ponedeljek izgube tudi več kot triodstotne (na primer v Milanu), indeks FTSEurofirst 300 (-1,7 %) pa je padel pod vrednost z začetka leta. V nasprotju s pričakovanji so razočarali tudi sveži podatki iz Nemčije, ki ima status lokomotive evropskega gospodarskega okrevanja. Proizvodnja dejavnost je maja v Nemčiji padla na šestmesečno dno, merjeno z indeksom nabavnih menedžerjev PMI, ki je z aprilskih 62,0 padel na 58,2 točke. Vrednost nad 50 kaže na ekspanzijo, pod 50 na krčenje. Tudi v storitvenem sektorju je bil padec večji od pričakovanj, indeks je padel na osemmesečno dno.

IBM je prvič po aprilu 1996 po tržni kapitalizaciji prehitel Microsoft. Trenutno znaša IBM-ova tržna vrednost 203,5 milijarde dolarjev, Microsoftova pa 201,3 milijarde. Programska hiša Microsoft se je morala že lani sprijazniti, da ni več najvrednejše tehnološko podjetje, saj jo je prehitel Apple, katerega tržna kapitalizacija trenutno znaša že 308,3 milijarde dolarjev.


Indeks Ifo boljši od pričakovanj
V torek se je razpoloženje na največjih svetovnih borzah le popravilo, evro pa je splezal nad 1,41 dolarja, potem ko je bila v Nemčiji objavljena sveža vrednost indeksa Ifo, ki na podlagi ankete med nemškimi podjetniki meri trenutni gospodarski položaj in pričakovanja. Maja je Ifo ostal na isti ravni kot aprila, kar je presenetljivo, saj so poznavalci pričakovali njegov padec. V Frankfurtu so se delnice podražile, indeks DAX30 je porasel do 7.190 točk in nadoknadil polovico ponedeljkovih izgub.